Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Konec zápasu potvrdilo až video. Volejbal prožívá revoluci

Sporné situace ve volejbale řeší video. | foto: cev.lu

18 2014
Je to turnaj, jenž pobláznil Polsko – volejbalové mistrovství světa vrcholí, domácí sní o zlatu. A je to i turnaj, který mění letité pořádky. Tak jako v řadě jiných sportů už i tady o výsledku rozhoduje video. Až ono určilo vítěze duelu Poláků s Brazilci.

Většina země zvolila národní barvy – bílou a červenou – a jásá nad mohutnými výskoky, chytrým podáním či nechytatelnou smečí. Mistrovství světa volejbalistů ukazuje, jak moc umí hostitelské Polsko fandit. Jak moc energie dokáže „svým“ nalít z tribun.

„Fantastický večer,“ velebil dvanáct tisíc diváků v Lodži polský kapitán Michal Winiarski. Ti bouřili, když domácí zdolali světové šampiony a olympijské vicemistry z Brazílie.

A polská média s gustem popisují dramatičnost okamžiku: Horror s happy endem! Místo samby Brazilcům zněl tanec smrti! Byla to revoluční výhra nejen kvůli výsledku. O mečbolu pětisetového spektáklu totiž rozhodlo až video. Novinka na světovém šampionátu, jíž se volejbal přiblížil hokeji a jeho tradičním videorozhodčím, tenisovému „jestřábímu oku“ či fotbalové technologii Goal Control, premiérově použité na letošním mundialu v Brazílii.

Z volejbalu prvek selhání lidského faktoru začal mizet 7. července loňského roku – tehdy měl při duelu Polsko vs. USA ve Světové lize mezinárodní premiéru Video Challenge System. Jak napovídá anglický název: tým, který se cítí znevýhodněn, může vyzvat sudí ke korekci jejich názoru. „Výsledek přece nesmí být ovlivněn chybou rozhodčích,“ řekl šéf světového volejbalu Ary Graça.

„Hráči to nejlíp vidí sami“

Teoreticky však na chybu pořád dojít může. I v tie-breaku pátého setu souboje Polsko–Brazílie, kde video posvětilo vítězný míč na 17:15. Pravidla jsou totiž následovná: stejně jako v tenisu musíte být i ve volejbalu přesní. Pokud tým požaduje opačný verdikt a ukáže se, že měl pravdu, dál mu zůstávají dvě „výzvy“. Pokud se dvakrát zmýlí, musí si počkat na další set.

A rozporovat se dá ledacos. Aut, pozice v síti, jiná porušení pravidel. „Proto říkám hráčům, ať si o challenge rozhodují sami. Na hřišti to vidí lépe než já,“ nastiňuje Vital Heynen, kouč Německa, svůj demokratický přístup. Němcům správně zvolená videožádost pomohla v důležitém duelu proti Kubě – v koncovce setu rázem místo stavu 20:18 vedli 21:17.

„Pro rozhodčí asi není snadné, že svá špatná rozhodnutí hned vidí, ale s tím se musí smířit. Je dobře, že se sporné momenty řeší takto,“ říká Němec Jochen Schöps.

Sudí pak mohou sami video zavolat, pokud si nejsou jisti, a zrovna jde o setbol či rovnou o mečbol. Němci zůstávají ve své skupině s Francií a Íránem mezi šestkou mužstev, jež dál věří ve zlatý vrchol turnaje; nabitější skupinu tvoří volejbaloví giganti Polsko, Brazílie a Rusko. Nejlepší dvojice se křížem střetnou v semifinále.
I díky videu by to měl být spravedlivý boj, v němž lidský faktor neselže.Najdete na iDNES.czmobilní verze