Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Volejbalové reprezentace omladily, už nepřevažují jména z ciziny

JDEME DO BOJE. Kapitánka českých volejbalistek Helena Havelková (vpravo) a její tým je připraven ke hře. | foto: www.cev.lu

13 2014
Poměr domácích hráčů a krajánků se vychýlil ve prospěch tuzemské extraligy. Volejbalové reprezentace mužů i žen procházejí generační obměnou a trenéři musí sázet na mladé talenty. "Mám pocit, že se mě trochu bojí," říká kapitánka ženského týmu Havelková. "Přinesou dravost a agresivitu," věří kouč mužského týmu Šmejkal.

Z reprezentací se vytrácejí známá jména. Po Pláteníkovi, Ticháčkovi či Popelkovi se rozloučil i dlouholetý kapitán Hudeček a pro letošní sezonu se omluvili univerzálové Konečný se Štokrem. Na ženské soupisce zase nenajdeme jména zkušených blokařek Plchotové, Monzoni a Pastulové.

"Doba se změnila, z volejbalu se stala živnost, hráči a hráčky si vydělávají v klubech a s tím se mění role reprezentace. To musíme respektovat," říká Zdeněk Haník, předseda Českého volejbalového svazu.

Kvalifikace ME

MUŽI:
1. turnaj v Jablonci

16. 5. v 18.00 Norsko
17. 5. v 18.00 Španělsko
18. 5. v 18.00 Ukrajina

2. turnaj v Pintu (Šp.)
22. 5. v 17.00 Ukrajina
23. 5. v 17.00 Norsko
24.5. v 17.30 Španělsko

ŽENY:
1. turnaj v Madridu

23. 5. Slovinsko
24. 5. Černá Hora
25. 5. Španělsko

2. turnaj v Plzni
30. 5. Černá Hora
31. 5. Slovinsko
1. 6. Španěsko

Před omlazené týmy však staví vysoké cíle: "Po letech ignorace chceme nastoupit zpátky do mezinárodního vlaku, což předpokládá účast na šampionátech, ve Světové lize, v Grand Prix."

Oba národní týmy čekají kvalifikace o evropské šampionáty 2015, oba celky se v souboji o jedno přímé postupové místo střetnou se stejným silným protivníkem - Španělskem. Muži kromě toho poměří síly s Ukrajinou a Norskem, ženy pak s Černou Horou a Slovinskem.

"Musíme se obejít bez dvou nejlepších univerzálů," vypočítává kouč mužského týmu Zdeněk Šmejkal. "Jména Davida Konečného a Honzy Štokra se jako zlatá nit táhla všemi týmy v minulých letech, ale teď se oba rozhodli odpočívat."

Chybět bude i nejlepší hráč domácí extraligy Jan Hadrava, který na léto přesedlal na plážový volejbal. Původně měl pomoci aspoň v první fázi kvalifikace, ale omluvil se. Také jeho na písku čeká boj o mistrovství Evropy.

Mladý Šmejkalův tým se v první polovině kvalifikace představí od pátku do neděle v Jablonci. Divákům chce nabídnout mix dravého mládí a zkušenosti opor, které v kádru zůstaly. "Je nás čtrnáct hráčů na podobné úrovni, hra už nebude stát tolik na univerzálech," odhaduje kapitán Aleš Holubec.

Muži hledají náhradu na pozici univerzála, kde se budou střídat Kriško s Fingerem, ženská reprezentace nejvíce oslabila na bloku. "Náš věkový průměr je 22 let, jsme velmi mladý tým," upozorňuje italský kouč Carlo Parisi.

"Dlouho jsem byla v týmu nejmladší, a teď mám najednou pocit, že se mě mladé hráčky bojí," směje se kapitánka Helena Havelková. "Mladé blokařky si hlavně zvykají na trenéra, který si hodně zakládá na obraně a na taktice."

Volejbalistky rozehrají kvalifikaci příští víkend ve Španělsku, druhý turnaj se uskuteční od 29. května do 1. června v Plzni.

Nominace

Mužský výběr pro 1. turnaj kvalifikace ME

Nahrávači: Habr (Č. Budějovice), Haník (Ostrava), univerzálové: Finger (ČZU Praha), Kriško (Č. Budějovice), blokaři: Veselý (Czenstochowa/Pol.), Holubec (Nantes/Fr.), R. Mach (Č. Budějovice), Král (Beauvais/Fr.), smečaři: Baránek (Tours/Fr.), Linz (Krasnojarsk/Rus.), Michálek (Č. Budějovice), Hýský (Liberec), libero: Kryštof (Berlín/Něm.), Juračka (Příbram).

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze