Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ostravan Rehák: Soupeření s mladíkem Šmídlem nás posouvá nahoru

Ostravský univerzál Igor Rehák útočí v minulém extraligovém utkání s ČZU Praha kolem Donovana Džavoronoka. Ostravští zvítězili 3:1 a na svého soupeře, který je osmý, ztrácejí dva body. | foto: Jiří Seidl, MF DNES

22 2015
Měl být nejúdernějším volejbalistou Ostravy. Tahounem mužstva. Jenže univerzál Igor Rehák se trápí stejně jako celý tým. A musí se vyrovnávat s tím, že se na jeho místo v sestavě tlačí mladík Matěj Šmídl. Na to, že by měl být největším bijcem mužstva, je Igor Rehák se 114 body až sedmadvacátým nejvíce bodujícím hráčem extraligy.

Z ostravských volejbalistů jsou před ním smečař Cory Riecks (14. se 152 body) a blokař Michal Čechmánek (22. se 125 body). Rehák ale věří, že Ostravští rozjedou stíhací jízdu, aby se dostali do horní poloviny soutěže. O tom, že by nehráli play-off, vůbec nepřemýšlí.

Ostrava je zatím devátá s dvoubodovou ztrátou na osmou ČZU Praha, leč ta má o dva zápasy méně. „Posunout se k pátému místu je reálné, doufám, že nás minulá výhra s ČZU (3:1) nakopla,“ řekl Igor Rehák. Pátý Zlín má před Ostravou pětibodový náskok a o utkání méně.

Měl jste být oporou mužstva, ale tlačí se na vás sedmnáctiletý talent Matěj Šmídl. Jak se s tím vyrovnáváte?
Jsme konkurenti. Oba se na trénincích snažíme podávat co nejlepší výkony, trénujeme proti sobě. Tak to je.

Je to náročné na psychiku, když najednou musíte bojovat o místo v sestavě?
Není to tak o psychice, každý hráč se s tím dokáže vyrovnat. Když se někomu nedaří, jde na hřiště další. A pokud mu to jde, tak hraje. Oba se díky této konkurenci posouváme nahoru. Více a lépe trénujeme.

Může mužstvu pomoci, že vy jste levák a Matěj pravák?
To je možné. Když je soupeř připravený na jednoho z nás a přijde druhý, který smečuje o metr vedle, tak je to pro náš tým jenom plus.

Jak vnímáte, že ostravští fanoušci hodně řeší právě váš post, vaše soupeření s Matějem Šmídlem?
Každý má svůj vkus, každý má svého favorita. Je to na fanoušcích, jak se rozhodnou.

Proč se Ostravě v této sezoně nedaří?
Je to silou kolektivu. Trénujeme dobře, hodně, ale je to jen o kolektivu. Musíme více zabojovat.

Takže parta v mužstvu není tak dobrá jako v minulé sezoně?
Ta je dobrá, jen nám prostě v těch prohraných zápasech chyběla bojovnost. Pořád je to o ní. V koncovkách se hlavně soustředíme na to, abychom nechybovali, a tím pádem děláme ještě více chyb.

Čím to, že vám chybí bojovnost?
Nevím. To je těžká otázka a ještě těžší je najít odpověď. Každý si to musí srovnat u sebe, ale minule s Prahou se nám už podařilo zabojovat, když jsme ztratili první set.

Minulou sezonu vám nahrával Zdeněk Haník, teď Ján Halaj. Je to velká změna?
Každý hráč je specifický. Je to úplně něco jiného a člověk si na to musí zvyknout. V sehranosti ale problém není. Je to o té bojovnosti. Ostatní přijde samo.

Porovnejte, prosím, oba nahrávače. Jací jsou?
Těžko říct. Zdenda byl větší lídr, ale Jáno zase vnáší do hry více klidu. Každý má svou povahu.

Vy jste s Halajem dříve na Slovensku hrával. Pomáhá vám to?
Určitě nám to oběma pomáhá, ale naše souhra je spíše kamarádská, což je možná někdy na škodu. Ale v komunikaci a sehranosti je to určitě poznat.

Konkurence univerzálů pohledem trenéra

Zdeněk Šmejkal

Igor Rehák v této sezoně odehrál 12 extraligových zápasů, Matěj Šmídl jedenáct. Ve většině z nich se prostřídali. „Kdykoliv jeden z nich začne, tak se dostane do jakéhosi uspokojení, že se už tolik nesoustředí,“ řekl ostravský trenér Zdeněk Šmejkal. Tak tomu bylo i v minulém duelu s ČZU Praha (3:1). Zápas rozjel Šmídl, ale v závěru druhé sady ho vystřídal Rehák. „Šel tam s tím, aby osolil servis,“ uvedl Šmejkal. Kouč v boji obou univerzálu o místo v sestavě problém nevidí. „Pro mě je důležité, že oni to jako soupeření neberou, že když se jednomu nedaří, tak ten druhý ho z toho většinou vytáhne. To se stalo v Budějovicích, v Havířově. Oni na sebe nežárlí, spíše si váží toho, že ten druhý naší hře pomůže, a to jsem rád.Nejhorší by bylo, kdyby dělali v kabině zlý vzduch.“

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze