Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Olomoucké volejbalistky skončily šesté a přece si zahrají pohár

10 2015
Olomoucké volejbalistky mají za sebou nepovedenou sezonu v extralize. Přesto je díky divoké kartě čeká Vyzývací pohár.

Po letech většinou úspěšných bojů o extraligové medaile se letos volejbalistky Univerzity Palackého Olomouc musely spokojit až se šestým místem. Sezona vysokoškolačkám skončila nečekaně brzy, už v závěru března po čtvrtfinálovém vyřazení od Frýdku-Místku. „Právě s ním a s Olympem Praha jsme se měli prát o druhé až čtvrté místo, ale neuspěli jsme. Příčin bylo hned několik,“ tvrdí olomoucký trenér Jiří Teplý.

Očekávání byla větší. „Sezona se nepovedla podle našich představ. Určitě byla šance hrát o třetí místo, počítali jsme s tím, že se o druhou až čtvrtou příčku porveme se silnými celky Olympu Praha a Frýdku-Místku,“ přemítal.

Jenže komplikace nastala už v základní části soutěže, po níž se Olomoučtí neprotlačili do lepší pětice týmů pro extraligovou nadstavbu. „To byla právě jedna z důležitých příčin celkového neúspěchu. Souboje s protivníky od sedmého do devátého místa tabulky nám při vší úctě k nim nemohly dát zdaleka tolik jako měření sil s elitními družstvy.

V play-off se to pak zákonitě muselo projevit, hlavně v klíčových momentech vyrovnaných zápasů, které ve čtvrtfinále přišly,“ povzdechl si Teplý.

Do lepší pětky na úkor Olomouce prošlo i brněnské Královo Pole a Ostrava. „Určitě jsou to velmi kvalitní celky, nicméně Brno bylo letos a zvlášť později bez Chlumské na liberu přece jen o něco slabší než v minulých letech. Ostravský tým zase těžil z velkého nadšení a bojovného projevu, ale myslím si, že kvalitou jsme na ně měli,“ tvrdí.

Momentka ze zápasu Olomouc - Frýdek-Místek
Momentka ze zápasu Olomouc - Frýdek-Místek

Jaké byly další příčiny až šestého místa? „Především to bylo velmi citelné oslabení kádru před začátkem sezony. Chyběla nám zejména výrazná osobnost v osobě Napolitano Šenkové, velkými ztrátami byly i odchody Kojdové a Dreksové. Mezery v týmu jsme se snažili zacelit hlavně hráčkami z loni sedmého Šternberka, je však otázkou, jestli to bylo úplně nejvhodnější řešení,“ přemítal Teplý. Do ročníku vstoupily Hanačky rozpačitě a bodové ztráty už těžko dotahovaly.

„Je to tak. Hlavně v první polovině sezony jsme dělali spousty chyb, navíc jsme se potýkali s velmi slabým servisem. Přitom ve čtvrtfinálové sérii s Frýdkem-Místkem už holky předváděly dobrý volejbal oproti velmi nevyrovnaným výkonům z předchozích měsíců. Bohužel kvůli budoucím mateřským povinnostem právě před play-off z kádru vypadla Schandlová (za svobodna Mátlová), což byla další z příčin, proč se sezona nepovedla podle představ,“ dodal Teplý.

„Právě její nesporná útočná síla totiž mohla být tím pověstným jazýčkem na vahách v rozhodujících momentech vypjaté a vyrovnané čtvrtfinálové série. V některých setech nám k úspěchu chyběl jen jeden či dva získané míče, které by zrovna Schandlová byla schopna položit.“

Do nové sezony chce Olomouc posílit. „Musíme vhodně doplnit družstvo, hlavně na několika postech, které nás pálí nejvíc. Samozřejmě již teď víme, že některé hráčky nás opustí, jiné zase zůstávají. Nadále bude pokračovat i spolupráce se šternberským Sokolem, ale s tím, že hráčky, které by měly přejít do Olomouce, na to musí výkonnostně mít a hlavně prokazovat dlouhodobě snahu posunout se do lepšího celku,“ zdůraznil Teplý.

„Co se týká tréninků, budeme je mít opět spojené se Šternberkem, přičemž víc se budeme individuálně věnovat mladým hráčkám, se kterými se hodně zaměříme na techniku.“ I přes horší ročník Teplého tým nemíní vyklidit pozice. „Opět budeme chtít bojovat o extraligovou trojku.“ Navíc díky divoké kartě bude Olomouc startovat ve Vyzývacím poháru, kde narazí na třetí klub německé bundesligy, Schweriner SC.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze