Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Karlovarští volejbalisté vstoupí do pohárové Evropy proti hvězdné Perugii

Volejbalisté Karlovarska | foto: Václav Šlauf, MAFRA

11 2015
V Lize mistrů skončili loni volejbalisté Perugie jen těsně před branami Final Four, letos jedni z favoritů na vítězství v Poháru CEV vyzvou k evropské premiéře loňského nováčka české extraligy VK ČEZ Karlovarsko.

Historicky první krok ve volejbalové Evropě učiní VK ČEZ Karlovarsko v Perugii proti týmu loňských semifinalistů italské ligy. Také volejbalisté VK ČEZ Karlovarsko skončili ve své extraligové premiéře v semifinále a sezonu zakončili bronzovými medailemi v sérii proti Zlínu. Odměnou pro ně teď bude pohárový duel s italskou Perugií.

Karlovarský kraj vstupuje do pohárové Evropy a je to premiéra jako řemen. „Perugia je jeden z vůbec nejatraktivnějších soupeřů v celé soutěži. Co jméno to pojem, přivezeme do Karlových Varů opravdovou volejbalovou elitu. Na druhou stranu favority rozhodně nebudeme,“ usmíval se předseda klubu Jakub Novotný. Karlovarsko nastoupí v prestižním Poháru CEV.

Volejbalisté Karlovarska se stali senzací uplynulé domácí sezony. V pozici nově vzniklého klubu postoupili až do semifinále Českého poháru a v extralize skončili třetí. Bronzovým úspěchem skončil ligový ročník také pro volejbalisty Perugie, kteří podlehli pozdějším mistrům z Trenta v rozhodujícím semifinále až po pětisetové bitvě. V Lize mistrů skončil tým Perugie jen těsně před branami Final Four. V roce 2010 ovládl jiný evropský pohár Challenge Cup.

Volejbalová Perugie je spjatá s významným odkazem české reprezentační elity. K titulu v evropském poháru dovedl mužstvo univerzál Jan Štokr, pět let odehrál v Perugii Martin Lébl. Na jednu sezonu se k němu připojil nynější šéf VK ČEZ Karlovarsko Jakub Novotný. „Je to už přes deset let, ale stále si to velmi dobře pamatuji,“ vzpomínal. „Měl jsem možnost hrát s hráči, jakými jsou Goran Vujevič, Paolo Tofoli, Seba Swiderski a další, hodně mi to dalo.“

Filip Křesťan z ČZU Praha v souboji s karlovarským blokem.
Trenér Petr Brom uděluje pokyny hráčům Karlovarska.

Kádr současné Perugie tvoří hráči ověnčení tituly z evropských pohárů i medailisté z mistrovství Evropy, ze světového šampionátu, a dokonce i z olympijských her. Srbský univerzál Atanasijevič, mistr Evropy, argentinský trenér Daniel Castellani, který dovedl Polsko k titulu na mistrovství Evropy 2009 nebo fenomenální nahrávač Di Cecco. Ikonou klubu je pak olympijský vítěz Goran Vujevič, který v klubu odehrál deset let, letos ukončil aktivní činnost a přešel do pozice manažera týmu.

Vedení volejbalového Karlovarska nechává zatím otevřenou otázku dějiště domácího utkání. V úvahu připadá nově otevřená hala pro míčové sporty, ale i sousední KV Arena. „Zatím nemůžeme favorizovat žádnou z možností, rozhodneme se časem podle finančních možností, přání trenérů a zájmu diváků,“ prohlásil manažer klubu Jan Meruna.

Divácká kapacita KV Areny je téměř šest tisíc míst. VK ČEZ Karlovarsko nastoupí v Poháru CEV počátkem listopadu na hřišti Perugie, o dva týdny později je na pořadu domácí odveta.

Do pohárové Evropy vyšle letos Česko sedm statečných

V příštím ročníku evropských volejbalových pohárů bude startovat sedm českých týmů. Ve Vyzývacím poháru jako třetím v pořadí z evropských pohárů ani letos nemá český volejbal žádné zastoupení, zato v Poháru CEV se představí hned pět českých klubů. Vítěze mužské a ženské extraligy čekají starty v Lize mistrů.

Fanoušci volejbalistů Karlovarska.
Momentka z utkání Karlovarsko - Příbram.

Losování v Lucemburku rozhodlo, že v mužské části Poháru CEV to kromě Karlovarska proti italské Perugii budou v prvním kole ještě volejbaloví vicemistři z Jihostroje České Budějovice, kteří začátkem listopadu nastoupí proti nizozemskému Dynamu Apeldoorn.  V uplynulé sezoně čtvrtý tým české nejvyšší soutěže Zlín bude hrát s rumunským týmem SCMU Craiova.

V ženském Poháru CEV se stejně jako vloni představí dva české kluby. Hráčky KP Brno narazí na Crvenou zvezdu Bělehrad, Olomouc se o postup do druhého kola utká s německým týmem Schweriner. Hrát se bude na konci října.

Jasno o svých soupeřích zatím stále nemají oba čeští mistři. Základní skupiny Ligy mistrů s účastí mužů Liberce a žen Prostějova budou rozlosovány až druhého července ve Vídni.

Kluby zastupující Českou republiku v pohárové Evropě by se také měly dočkat významnější finanční pomoci od Českého volejbalového svazu. Na nedávném zasedání výboru přijal deklaraci, že zvýší podporu týmů účastnících se evropských pohárů na jeden milion korun za rok s tím, že Dukla Liberec se vzdává svého podílu ve výši 175 tisíc.

Vedení VK ČEZ Karlovarsko se kvůli účasti v pohárech už snažilo najít rezervy ve vlastním rozpočtu a oslovilo kvůli tomu také své sponzory. „Chceme akci financovat jak z vlastních peněz, tak jednat s partnery a rozdělit náklady,“ vysvětloval postup klubový šéf Novotný.

Účast ve volejbalových pohárech sama o sobě nepřináší klubu ekonomický zisk, naopak ji musí kluby celou dotovat, a tak se do rozpočtu hodí každá koruna.Najdete na iDNES.czmobilní verze