Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Šotola po exhibici: Těšil jsem se. Jinak bych nejel z Kolína tak daleko

Miroslav Šotola. Bývalý skvělý blokař získal s českobudějovickým Jihostrojem dva tituly mistra ligy. V pondělí se na palubovce sportovní haly sešel s bývalými spoluhráči. | foto: Marek Podhora, MAFRA

27 2015
Zestárli, mnozí z nich už volejbal ani nehrají, ale pořád si s míčem dobře rozumí. V pondělí se o tom přesvědčilo více než 500 diváků při Utkání legend, které přilákalo řadu bývalých skvělých hráčů Českých Budějovic. A publikum se báječně bavilo. Třeba když tým v černých dresech nastoupil do koncovky setu v devíti hráčích. Bílí nakonec vyhráli 2:0, ale o výsledek nešlo.

Zápas předcházel prvnímu domácímu utkání Jihostroje v této extraligové sezoně. Českobudějovičtí nastoupili v repríze loňského finále proti Liberci. Duel skončil po uzávěrce této stránky.

Jedním z hráčů, kteří k historii českobudějovického volejbalu patří, je 44letý Miroslav Šotola. Bývalý blokař působil na jihu Čech v letech 1994–2003. Za tu dobu získal s Jihostrojem dva tituly.

Utkání legend

Bílé dresy
Jan Ulč, Stanislav Pochop, Michal Sukuba, Radek Motys, Jakub Novotný, Vojtěch Zach, Jiří Novák, Ondřej Pitner, David Juračka, Petr Habada, trenéři: Petr Brom, Zdeněk Scheichl, Filip Hoch

Černé dresy
Aleš Marek, René Dvořák, Štěpán Smrčka, Jaroslav Michal, Jiří Popelka, Jan Svoboda, Tomáš Rubáček, Jan Jeslínek, Luboš Zita, Jan Pitner, Miroslav Šotola, trenéři: Zdeněk Pommer, Milan Šimonek, Milan Čuda

Jak jste se těšil na zápas v českobudějovické sportovní hale?
Na to nejde odpovědět nic jiného, než – tak určitě, těšil! Jinak bych z Kolína nejel takovou dálku. Nápad se zápasem legend se mi líbí, ale ten večer není tolik o volejbale jako spíš o setkání s kamarády.

A užil jste si ho i na hřišti?
Bylo to úžasné. Doufám, že to chvilkami vypadalo jako volejbal (smích). V rukou to pořád máme, ale v nohách už moc ne.

S bývalými spoluhráči či trenéry jste se určitě dlouho neviděl. Na koho z nich jste zvědavý?
Nejvíce jsem se těšil samozřejmě na Petra Zelenku, ale ten ze zdravotních důvodů do Budějovic nepřijel. Ale rád jsem se zase viděl s Alešem Markem, protože pořád vzpomínám na jeho nahrávačské prsty. To byly asi nejlepší náhry, co jsem měl možnost v kariéře zažít.

Miroslav Šotola´(druhý zprava). Bývalý skvělý blokař získal s českobudějovickým...
Podává Miroslav Šotola. Bývalý skvělý blokař získal s českobudějovickým...

Která sezona z těch deseti, co jste v Jihostroji odehrál, vám nejvíce utkvěla v paměti?
Asi ta, ve které jsme získali první titul, to bylo v roce 2000.

Jak jste se vůbec dostal k angažmá v Českých Budějovicích?
Tehdy jsem hrál za Nymburk a oslovil mě pan manažer Čuda. I když jsme s Nymburkem tu sezonu skončili poslední, tak mi právě Budějovice nabídly, jestli nechci dál pokračovat v extralize.

Vzpomínáte na České Budějovice jako takové? Na fanoušky nebo na bouřlivé oslavy titulů?
Byly to opravdu pěkné roky. Já jsem do Jihostroje vlastně přišel hned v začátku, kdy se klub zprofesionalizoval. Takže jsme začínali od nuly a pořád jsme stoupali. V Budějovicích jsem nezažil nějaký hluboký propad, což je vždycky pro atmosféru okolo klubu i hry lepší.

Dalo by se říci, že už jste také trochu Jihočech?
V Jihostroji jsem byl tolik let, že se to nedá vymazat z paměti. Takže asi to říci můžeme.

Hrajete sám ještě volejbal, byť na nižší úrovni?
Ne, vůbec. Ani nehraju amatérky, já už jen trénuju. V Kolíně, kde bydlím, mám na starosti kadety a juniory. Jinak teď pracuji jako vedoucí stravování v jídelně.

Habada: Budu se jim z lavičky smát, jak se potí

Mnozí fanoušci budějovického volejbalu si pamatují vynikající zákroky v poli 41letého Petra Habady. V Jihostroji odehrál 18 sezon. V pondělí Utkání legend sledoval jen z lavičky, je totiž po operaci kyčle, a s volejbalem už tak asi definitivně skončil.

„Léta v klubu jsou podstatnou částí mého života, takže je jasné, že na Jihostroj vzpomínám rád. Nejvíce na první postup do finále v sezoně 1996/1997, kdy jsme se tam probojovali přes Odolenu Vodu. S Ústím nad Labem jsme pak sice prohráli, ale bylo to veliké překvapení,“ říká Habada, který s Budějovicemi vybojoval titul mistra republiky celkem pětkrát. „Také si cením toho, že jsme v letech 2007 až 2009 vyhráli tři tituly v řadě za sebou,“ podotýká bývalé libero Jihostroje.

„Občas se s bývalými spoluhráči potkáváme na letních turnajích, ale jsem zvědavý, kdo dnes v hale bude. Třeba pana trenéra Pommera jsem neviděl už hodně let,“ vyprávěl Habada ještě před utkáním na které se těšil, i když si nezahrál. „Já se jim alespoň z lavičky budu smát, jak se tam všichni zase potí,“ smála se jedna z tváří budějovického volejbalu, která po uzdravení opět nastoupí do zaměstnání ve stavebnictví.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze