Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Budějovický šéf Diviš: Ambice máme nejvyšší a doufám, že je potvrdíme

Jan Diviš | foto: Petr Lundák, MF DNES

18 2016
Chceme do finále extraligy, do finále Českého poháru a postoupit minimálně do třetího kola evropského Vyzývacího poháru. Takové jsou plány prezidenta volejbalového klubu Jihostroj Jana Diviše pro nadcházející sezonu.

„Ambice máme nejvyšší a věřím, že bychom je měli se současným kádrem potvrdit,“ říká šéf českobudějovického Jihostroje, který zahájil letošní extraligu v sobotu výhrou 3:1 na palubovce ČZU Praha.

I proto jste přivedli hned tři zahraniční posily. Nejvíce se mluví o univerzálu Sebastianu Gevertovi. Bude zrovna on tím rozdílovým hráčem?
Myslím si, že ano. Už v předchozích letech dokázal, že je výborný hráč. On nás vlastně nejen svým podáním vyřadil v minulé sezoně z Poháru CEV. I v přípravě předvedl svou kvalitu a věřím, že bude schopný uhrávat rozhodující zápasy sezony.

Jak se angažování tří zahraničních hráčů projevilo v rozpočtu klubu, museli jste ho zvyšovat?
Rozpočet je sice o trochu vyšší než v minulých sezonách, ale to je tím, že máme v kádru více hráčů. Posily z ciziny na finance zase takový vliv nemají. Sice se nám letos podařilo získat nového sponzora, ale na druhou stranu ztrácíme jiné z minulých let. Pořád se nic nemění na tom, že chod sportovních klubů by mělo více podporovat město či kraj.

Novinka oproti minulému ročníku je vidět i na lavičce, kde bude kromě hlavního trenéra Jana Svobody sedět i jeho nový asistent René Dvořák. Jak se vám jejich spolupráce zamlouvá?
Teď zatím nejsem schopný zhodnotit, jestli se mi jejich spolupráce líbí, nebo ne. Ale funguje, to vím. Oba mají jasně rozdělené své pravomoci a úkoly. Jsem rád, že si spolu sedli i lidsky. Karty jsou jasně dané, Jan Svoboda ví, že ať sezona dopadne, jak dopadne, tak končí na postu hlavního trenéra. Tím ale neříkám, že by tady v Jihostroji měl dveře navždycky zavřené. Ale chtěli jsme dát šanci René Dvořákovi.

Po minulé sezoně jste v rozhovoru pro MF DNES řekl, že by měli více prostoru při zápasech dostávat mladí odchovanci. Ale kádr doplnili tři zkušení cizinci, není to spíš opak tohoto tvrzení?
Nejde to proti tomu, co se snažím prosazovat. Současně s třemi cizinci jsme do týmu přivedli ještě věkově tři kadety. Zvedli jsme počet hráčů A-týmu z dvanácti na patnáct, abychom nezavřeli dveře našim odchovancům. Zařazujeme Filipa Humlera, Marka Šotolu a Josefa Poláka. Je však jasné, že když přijdou do týmu tři nadějní zahraniční volejbalisté, tak je to také signál pro mladé kluky, aby na sobě pracovali. Ale myslím si, že si tu neprotiřečíme.

Opravdu tihle mladíci nastoupí k zápasu, ve kterém třeba v základní části nepůjde o tolik?
Určitě. Mladíci svoji šanci dostanou a je jen na nich, jak se jí zhostí.

Už jste o tom mluvil s trenéry?
To je naše filozofie, se kterou chceme letos do sezony nastoupit. Nejen proto, aby dostali naši kadeti možnost si zahrát za A-tým a třeba si mohli ti zkušení odpočinout, ale také proto, abychom eliminovali možnost zranění či ‚přetažení‘ u starších a klíčových hráčů. Musíme jejich síly šetřit na rozhodující okamžiky sezony.

A ty by měly přijít až ve finále, že?
Minulou sezonu jsme trochu odnesli po zdravotní stránce. Teď se ukáže, jestli tento tým svou kvalitu opravdu má. Na sezonu se těším, snad se nám větší zranění vyhnou a my budeme moci ukázat, že kvalitu na získání titulu máme.

Zmínil jste zranění, kterých Jihostroj měl ke konci ročníku hodně. Dá se jim vhodným trénováním předejít?
Určitě ano. My však máme až osm hráčů v národních týmech a oni v době, kdy by měli po sezoně regenerovat a spíš odpočívat, ještě hrají s reprezentací další zápasy a turnaje. Tělo je pak unavenější a v průběhu soutěže pak může snadněji dojít ke zranění. Jihostroj možná trošku trpí tím, že odtud do národních týmů putuje řada hráčů, ale nás to pak limituje v jiných ohledech. I tak ale chceme i nadále reprezentaci podporovat.

Letos budou České Budějovice bojovat i ve Vyzývacím poháru. Bude se Jihostroj účastnit evropských soutěží i v následujících letech?
Ano. Můžeme říci, že je to zpestření pro diváky. Hrát evropské soutěže je prestižní jak pro samotný klub, tak pro město, ale i třeba pro naše sponzory a partnery. A na druhou stranu, když se z těchto soutěží vyčleníme, tak ztrácíme krok s novými trendy ve volejbale a s tím, co chceme hrát.

I přesto, že z hlediska rozpočtu je to pro kluby celkem náročná záležitost, že?
Pokaždé je to vždycky něco za něco. Věřím tomu, že je to ta správná cesta k větší profesionalizaci klubu.

Ve funkci prezidenta zahajujete už desátou sezonu. Je něco, co jste si plánoval, že zvládnete, a ještě jste to nestihl?
Moje dlouhodobá snaha je, abychom hráli v nové a lepší hale. Myslím si, že by si ji Jihostroj prostě zasloužil. Patříme i do evropského volejbalu a chtěli bychom hrát v prostředí, které má parametry hal jiných prestižních klubů Evropy. Souboj nevzdávám, teď máme na radnici zase řadu jednání a cítím od vedení města snahu celou věc okolo haly řešit. To je dobré, ale uvidíme, jestli se to povede dotáhnout do úspěšného konce.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze