Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bez babičky by to nešlo, říká nová dirigentka volejbalistek Brna

Soňa Nováková sleduje míč po útoku frýdecko-místecké Veroniky Závodné. | foto: Jiří Seidl, MF DNES

2 2014
S nečekanou posilou se před pár týdny vytasily volejbalistky KP Brno, role nahrávačky se ujala dvojnásobná olympionička na písku Soňa Nováková. Ve středu s ní tým zkusí v semifinále zaskočit Prostějov.

Soustavná péče o ročního syna, školní úkoly a kroužky s dalšími dvěma potomky. Běžný život ženy na mateřské, chtělo by se říct.

Soňa Nováková si k němu však přidala ještě jednu položku: extraligový volejbal. "Beru to jako odreagování a jsem moc spokojená," oznamuje nedávný trumf KP Brno. "Ale bez pomoci okolí, hlavně babičky, by to nešlo," dodává vděčně.

Soňa Nováková z Prostějova při nahrávce.

Soňa Nováková ještě jako hráčka Prostějova při nahrávce.

Bez ní to zase příliš nešlo brněnskému celku, který se topil v sérii porážek. S velezkušenou nahrávačkou však ožil a v play-off se prokousal do semifinále. V něm se ve středu od 18 hodin pokusí v nové hale ve Vodově ulici pozlobit suverénní Prostějov.

S novou akvizicí šance Královopolanek roste, vždyť málokterá dáma v českém volejbale má takové renomé. Na písku Nováková dvakrát vyhrála mistrovství Evropy, dvakrát se podívala na olympiádu, úspěšná byla i v "šestkách".

A v půli února se po dlouhých čtrnácti letech oblékla do brněnského dresu. "Velkou zásluhu na tom má Markéta Tomanová (dnes Chlumská - pozn. red.), která mě kontaktovala a ptala se i trenéra. Pak už byla domluva rychlá," líčí osmatřicetiletá opora. "S Markétou jsem hrála v Prostějově, takže jsem věděla, že v týmu bude příjem. To pro mě bylo důležité, protože nemusím tolik běhat."

S návratem po narození dítěte problém neměla, zvládla ho už potřetí. "Ty krušné začátky jsem prožila v létě, kdy jsem začala hrát beach, kromě toho jsem se udržovala v posilovně. A nahrávku člověk nezapomíná," podotýká Nováková.

Soňa Nováková vybírá útok soupeřek.

Soňa Nováková vybírá útok soupeřek v utkání plážového volejbalu.

Na palubovku ji zlákal i americký kouč brněnského celku Andre González. "Na toho jsem byla moc zvědavá a je opravdu výborný. Asi nejlepší, jakého jsem zažila," chválí hráčka, dříve známá jako Dosoudilová. "Je výborný psycholog, ale hlavně o volejbalu hodně přemýšlí. Učí nás věci, kterým se jiní trenéři nevěnují, přitom jsou důležité. Je také výborný stratég. U nás chtějí trenéři od smečařek jen ránu na zem, on je učí hrát i takticky. Věnuje se také dalším činnostem."

Nováková, která bydlí v brněnských Kohoutovicích, na rozdíl od ostatních trénuje jen třikrát týdně. Přesto se s celkem rychle sladila. "Holky jsou šikovné. Proti Frýdku-Místku už to bylo takové, jak by mělo být," připomíná čtvrtfinálový postup. "Po něm byli všichni šťastní, byla to obrovská úleva."

Prostějov se ovšem zdá být příliš vysokou překážkou, oba domácí zápasy vyhrál 3:0. "Ale přestože jsou výsledky jasné, hrály jsme dobrý volejbal. Hlavně v sobotu tam byly moc pěkné výměny," sděluje Nováková. "Doma bychom je mohly trošičku víc potrápit na příjmu, aby nemohly hrát tolik středem. Třeba z toho bude aspoň set."

Ani po extraligové sezoně pak sympatická volejbalistka míč nezahodí. S partnerkou Terezou Tobiášovou, rovněž trojnásobnou maminkou, se chystá opět na písek. "Ale už jenom po Česku a jak dovolí čas," přibližuje.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze