Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Volba Astany se blíží ideálu, soudí bývalí cyklisté o přestupu Kreuzigera

TOP VÝSLEDEK. Roman Kreuziger dojel v 8. etapě Tour de France na čtvrtém místě. | foto: Profimedia.cz

18 2010
Když se začalo mluvit o možném příštím působišti Romana Kreuzigera, v zástupu zájemců byl docela frmol. Belgická Omega-Lotto. RadioShack, ve kterém vládne Lance Armstrong. Po etapě letošní Tour de France s cílem v Revelu belgický novinář šeptal: Slyšel jsem, že by to mohl být Vacansoleil, který na příští sezonu usiluje o licenci ProTour.

"Hlavně ať je to tým, kde bude Roman naprostou jedničkou," radil tehdy Kreuzigerovi český exprofesionál Jan Hruška. "Na to, aby dělal domestika, má času dost."

V Astaně, jejíž barvy bude 24letý cyklista hájit v příštích dvou sezonách, snad o roli jedničky nikdo pochybovat nebude. Aspoň při vrcholu sezony, kterým je pro českého cyklistu Tour de France.

"Vinokurov bude lídrem pro jarní klasiky, možná i kratší etapové závody," myslí si další z bývalých profesionálů Tomáš Konečný. "Ale co se týká Tour, tam už je za zenitem své kariéry a v boji o celkové pořadí se ve Francii pojede na Romana. Myslím, že tak byla i smlouva sepisovaná, Roman určitě chtěl být jedničkou."

"Mohli by se vhodně doplňovat," dodává Hruška.

V letošním ročníku Tour oba dělilo necelých šest minut - Kreuziger dojel znovu devátý, což po třech účastech zůstává jeho výsledkovým maximem, Vinokurov na 16. místě, daleko od svých historických úspěchů. V roce 2003 stál na pódiu jako třetí muž konečného pořadí.

tým Astana

vedoucí tým žebříčku cyklistické federace UCI

založena v roce 2006 na základech španělské formace Liberty Seguros

hvězdy, které týmem prošly: Lance Armstrong, Alberto Contador, Alexandr Vinokurov, Andreas Klöden

rozpočet: přes 440 milionů korun

letošní úspěchy: pět vítězství v etapových závodech včetně Tour de France, dva jednorázové podniky

V dlouhé časovce sice Kreuziger výbornému tempaři letos podlehl i proto, že startoval ke konci pole a doplatil na zesilující vítr. Ve vysokých horách, kde o něco šlo, ale Kazach českému závodníkovi nedokázal sekundovat.

Na Tourmaletu je dělilo osm minut ve prospěch Čecha, pár dnů předtím na Ax-3 Domaines ale Vinokurov o minutu ujel českému závodníkovi. "Žádná tlačenice o pozici lídra nenastane," věří Pavel Padrnos, který v pelotonu Tour šlapal několikrát. "Pokud Roman do kopce pojede, jak to umí, žádný problém nenastane."

"Vinokurov je sice šéf, který Astanu vybudoval, postavil," říká Konečný. "Ale dělá všechno pro to, aby tým vyhrával. Ne pro svůj vlastní úspěch."

Kreuziger odmítal, že za jeho odchodem z Liquigasu byl boj o místo na výsluní. Jenže jako cizinec v italské formaci asi neměl nikdy naději na absolutní moc nad suitou pomocníků.

"V italském Liquigasu vyrůstá Ital Nibali, který zajel fantasticky Giro, tým se rozhodl podržet i dalšího Itala Bassa," povídá Padrnos. "Po odchodu dostane Roman daleko víc prostoru."

Všichni Kreuzigerovi předchůdci v profesionálním pelotonu jeho přestup schvalují. Psychicky mu to prospěje, říkají.

"Změna týmu je novou motivací, bude se chtít ukázat," ví Konečný.

"Místa lídrů v ostatních stájích obsazovali jiní závodníci: Schleckové v novém lucemburském týmu, Contador v Saxo Banku," vyjmenovává Padrnos. "Astana byla vedle RadioShacku asi poslední možností a tahle možnost se blíží ideálu."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze