Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Za medailí k protinožcům. Prskavec „postříbřil“ australské vody

Jiří Prskavec | foto: Zuzana Trojáková

16 2015
S nástupem opravdové zimy začíná pro vodní slalomáře období, které se většina snaží přečkat ve vzdálených destinacích, kde jsou podmínky pro trénink na vodě daleko příjemnější. Většina českých závodníků volí osvědčené místo v Spojených Arabských Emirátech, ale skupina Jiřího Prskavce se společně se Stanislavem Ježkem vydala na opačnou polokouli. Cílem trasy byl Penrith, malé město ležící nedaleko Sydney.

Místo známé konáním olympijského závodu na přelomu století a především díky Štěpánce Hilgertové nebo deblové posádce Marek Jiras a Tomáš Máder, se pro ně na pět týdnů stává novým domovem. Kromě tréninku na vodě čekal závodníky také první ostrý start sezony 2015 Australian Open.

Závod odstartoval páteční kvalifikací, z které bez problémů postoupili všichni závodníci do sobotního semifinále. Netradiční pro všechny bylo, že každý den se jela pouze jedna závodní jízda. V sobotním závodě unikl postup do finále pouze Amálii Hilgertové medailistce z loňské Olympiády mládeže.

V neděli zahájili finálové boje singlkanoisté, kde Lukáš Rohan předvedl solidní a čistou jízdu, která stačila na 7. místo, Stanislav Ježek jízdu ve finále zkazil, přestože v každé jízdě držel medailové umístění. Nakonec obsadil osmou pozici.

V další kategorii měly české barvy opět dvě zástupkyně. Zatímco Veronika Vojtová ve finále obsadila 6. místo, Kateřina Kudějová dokázala i s jedním dotykem vybojovat bronz. A to ji od stříbra dělila pouhá setina. „Ve všech třech jízdách se mi podařilo zajet na medailové umístění, takže je vidět, že mám kde brát,“ libovala si Kudějová v tiskové zprávě. „Teď máme ještě tři týdny v Austrálii, abychom formu posunuly ještě výš.“

Poslední nadějí na zisk další medaile byl kajakář Jiří Prskavec. Dvojnásobný mistr starého kontinentu si před finálovou jízdou hodně věřil a prokázal to i na trati, kdy si svou typickou riskantní jízdou jel až do 17 brány pro vítězství. Na poslední pravé protivodě však šťouchl a obsadil druhou pozici za domácím Lucienem Delfourem.

„Ve spodní části trati jsem byl už slušně hotovej a z toho pramenil i ten šťouch,“ řekl Prskavec. „Ale nemůžu si ztěžovat, rozhodně to beru jako skvělý start do sezony a kdyby v tomhle tempu pokračovala, tak budu nadmíru spokojený.“

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze