Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Špionáž v peřejích. Vodní slalomáři osahávají kanál mistrovství světa

Kanál pro zářijové mistrovství světa vodních slalomářů v Deep Creeku | foto: Tomáš Dvořák

25 2014
Loni v pražské Troji nasadili vysokou laťku, vodní slalomáři vylovili ze světových peřejí 3 zlaté a 3 stříbrné medaile, k tomu ovládli medailové pořadí národů. Mistrovství světa se letos koná v polovině září, jenže na kanálu, který je Čechům neznámý. Proto s předstihem vyrazili do amerického Deep Creeku otestovat nástrahy tratě světového šampionátu.

Čtrnáct dnů, jednadvacet členů týmu, nespočet tréninkových jízd. Nic se nesmí nechat náhodě, řekli si vodáci. Za oceán proto vyrazil kajakářský mistr Evropy Jiří Prskavec s vicemistrem Vítem Přindišem, na obhlídce neschází ani legenda vodáckého sportu Štěpánka Hilgertová.

Teď, když je jejich 14denní soustředění skoro u konce, slalomáři z Ameriky hlásí: Už se s kanálem začínáme sžívat.

Štěpánka Hilgertová na soustřední v Deep Creeku

Štěpánka Hilgertová na soustřední v Deep Creeku

"Areál leží na vrcholu lyžařského centra, jako kdyby kanál postavili u nás na Medvědíně," srovnává Přindiš. "Je tady unikátní systém překážek, nastavitelné válce, které se dají měnit i v průběhu tréninku. Je vidět, že do toho hodně investovali."

Snad jediným zklamáním pro českou výpravu byl nefunkční výtah pro lodě. Místní organizátoři nejspíš nemají dost vyškolených lidí, kteří by ho mohli spravovat, a tak je raději vypnutý. "Asi bezpečnostní pravidla," dumala dvojnásobná olympijská šampionka Hilgertová. "Škoda, protože na výtahu si člověk aspoň trochu dáchne."

"Ale jinak je to tady luxusní," doplnil Prskavec. "Je to lyžařský rezort, jen teď bez sněhu. V září už ale sníh možná bude, tak přemýšlíme, jestli si s sebou na mistrovství nevezmeme i sjezdovky," smál se 21letý kajakářský talent.

Jiří Prskavec na soustřední v Deep Creeku

Jiří Prskavec na soustřední v Deep Creeku

Hlavní mise výpravy však zněla osahat si kanál, poznat jeho záludnost, obtížnost. "Ze začátku jsem měl dost divné pocity, ale zvykl jsem si," říkal Prskavec. "Kanál je docela jiný, než jsou ty v Evropě, tam jsou dobře čitelné, zatímco v Deep Creeku je to spíš pomalejší. Mají tu ale dobré protivody, které mi relativně vycházejí. Začínám se s ním sžívat."

"To mně se líbí, že je to takový návrat k přírodě, kolem krásné lesy," popisovala Hilgertová areál. "Ze začátku jsem si s tratí moc nerozuměla, ale znatelně se to zlepšuje. Technicky je kanál v pořádku, ale asi není nejlepší, na kterém jsem kdy jezdila. Takový průměr. Vždy záleží na tom, jaké kombinace se postaví. Na konci kanálu toho ale mám upřímně celkem dost."

Špionážní soustředění českému týmu skončí v neděli, pak zamíří na Světový pohár ve španělském Seu, následovat bude pohárové finále v Augsburgu, domácí šampionát na Lipně. A 17. září už začne boj o medailovou obhajobu.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze