Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vodáci plují k Riu napříč generacemi: 47letá Hilgertová i 21letý Prskavec

Jiří Prskavec | foto: Tomáš Dvořák

5 2015
Jde sice „jen“ o sezonu předolympijskou, přesto už na vodě zní volání peřejí z olympijského Ria. Čeští vodní slalomáři k němu plují napříč generacemi. Vždyť ke kandidátům stupňů vítězů patří jak 21letý student Jiří Prskavec, čerstvý mistr světa třiadvacetiletých, tak 47letá matka 28letého syna Štěpánka Hilgertová, která by mohla startovat už na své sedmé olympiádě.

„Rozhodnutí o pokračování kariéry nebylo po loňské sezóně až tak složité díky sérii dobrých umístění ve Světovém poháru i na mistrovství světa,“ připomíná Štěpánka Hilgertová svoji úctyhodnou loňskou bilanci: 6., 3., 2. a 4. místo.

„Zkrátka zdálo se mi, že to ještě má smysl,“ dodává. „A Londýn coby dějiště letošního mistrovství světa taky sehrál svou roli. Ta velmi náročná, ale krásná trať patří k mým oblíbenějším.“

Po náročném tréninku s potěšením zjišťuje, že její tělo zatím drží. „Celou zimu jsem byla v pohodě, jen v posledních týdnech mě pobolívají ramena. Přece jen je pro mě časně jarní domácí příprava v proměnlivém počasí asi tím nejnáročnějším obdobím roku. Ale nic, co by zásadně omezovalo trénink.“

Kajakářka Štěpánka Hilgertová obsadila ve finále Světového poháru ve vodním...

Štěpánka Hilgertová

Z olympijských her už má Hilgertová dvě zlaté medaile, naposledy v Londýně skončila ve 44 letech čtvrtá.

To Jiří Prskavec dosud závodil pouze na Olympijských hrách mládeže v Singapuru. Zato v Brazílii už dokázal zvítězit. Zkraje letošní sezony se ve Foz do Iguacu stal mistrem světa do 23 let.

„Jel jsem letos zatím tři závody, dvakrát jsem skončil první a jednou druhý. O moc líp to už nešlo,“ povídá. V 21 letech zároveň mění své tělesné proporce. „Zesílil jsem. Asi to přišlo s věkem. Ještě loni jsem cítil, že jsem v silových částech tratí slabší. Teď když mi něco nevyjde, dokážu rychleji situaci zachránit.“ Však také jeho bicepsy na první pohled nabraly na objemu.

„A je z tebe chlap,“ říká mu kanoista Stanislav Ježek.

Teď už jen tu zkoušku dospělosti, aby Prskavec také zvládl. Nikoliv na vodě, nýbrž v maturitní lavici.

„Snad v září,“ zadoufá,

Přestože patří k nejlepším kajakářům světa, o letenku do Ria svede příští rok na jaře „bratrovražedný“ boj při domácí nominační sérii. Na hry smí každá země vyslat maximálně jednoho kajakáře a Česko disponuje hned třemi z kategorie světové extratřídy.

Kromě Prskavce jsou tu mistr světa z roku 2013 Vavřinec Hradilek a loňský vicemistr Evropy Vít Přindiš. Ten se vrací na divokou vodu po listopadové operaci ramene, která ho na tři měsíce vyhnala z vody. 

„Poslední dobou, když už jsem zase hodně trénoval, mě rameno trochu bolí, jak je unavené,“ líčí Přindiš. „Ale předtím jsem bolest zažíval pár měsíců, takže ji docela vytěsňuju z hlavy.“

Zástupcem starší generace v boji o olympiádu bude naopak kromě Hilgertové také 38letý singlkanoista Stanislav Ježek. Ten se loni do reprezentace nevešel, nyní se pokusí o návrat.

„Za ten poslední rok jsem si psychicky odpočinul,“ vykládá otec dvou dcer. „Po sedmnácti letech jsem měl poprvé o prázdninách volno. Jezdil jsem po Čechách a hrozně se mi to líbilo.“

V zimě už investoval své úspory do divoké vody a pět týdnů trénoval v Austrálii. „A tam makal tak tvrdě, že jsem ho takhle ještě nikdy makat neviděl,“ vrací mu Prskavec kompliment.

Na hrách v Londýně 2012 skončil Ježek pátý. Tehdy tvrdil, že žádná další olympiáda pro něj nebude. Ale kdo ví, třeba ho ještě jedna čeká.

Prskavec naopak o svých kariérních plánech s úsměvem říká: „Táta byl na dvou olympiádách, tak já musím aspoň na tři.“ Vzápětí však dodává: „Zatím se tím nestresuju. Jestli má první přijde už za rok, nebo třeba za pět let, moc nepřemýšlím.“

Na rozdíl od Ježka či Hilgertové má stále spoustu času.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze