Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Body, body, body. Jak proplout do Ria? Jistotu nemají ani mistři světa

Jiří Prskavec | foto: Jan Homolka, kanoe.cz

22 2015
Světové medaile v Londýně jsou rozděleny a pohledy vodních slalomářů se nyní stáčejí přes oceán k olympijskému Riu. Tam půjde v srpnu 2016 o ještě cennější tituly. Ovšem ještě předtím se strhne nelítostný boj o letenky.

Pouze JEDNA loď z každé země smí startovat na hrách v každé ze čtyř olympijských kategorií. Tak zní nemilosrdné pravidlo.

Český tým nyní v Londýně vybojoval olympijská místa ve všech čtyřech kategoriích, tedy K1, C1 a C2 muži a K1 ženy.

Ovšem kdo je obsadí, o tom rozhodne až domácí kvalifikace. A ta nabídne i atraktivní souboje:

Mistr světa 2015 Prskavec proti mistru světa 2013 Hradilkovi - a také proti Tunkovi, Přindišovi či Hilgertovi.

Jiří Prskavec na mistrovství světa ve vodním slalomu v Londýně.
Ondřej Tunka na mistrovství světa ve vodním slalomu v Londýně.
Kajakář Vavřinec Hradilek během kvalifikace na MS v Londýně

Zleva: Jiří Prskavec (zatím 5 bodů). Ondřej Tunka (1 bod), Vavřinec Hradilek (0 bodů).

Nebo letošní mistryně světa Kudějová proti dvojnásobné olympijské vítězce Hilgertové, ovšem s vměšováním Vojtové, Galuškové či Ornstové.

Kateřina Kudějová se zlatou medailí na mistrovství světa ve vodním slalomu v...
Štěpánka Hilgertová ve finálové jízdě na ME v Německu.
České kajakářky v závodě hlídek. V popředí Veronika Vojtová, vzadu Štěpánka...

Zleva: Kateřina Kudějová (5 bodů), Štěpánka Hilgertová (1 bod), Veronika Vojtová (0 bodů).

Jen jeden (či jedna) se vždy bude radovat. Především Prskavec a Kudějová získali nyní v Londýně do těchto bitev pořádný bodový „polštář“.

Jak tedy bude česká kvalifikace do Ria probíhat?

Z mistrovství světa 2015 do ní získali finalisté bonusové body. Zlatí medailisté Prskavec a Kudějová jich mají pět, Hilgertová a Tunka za umístění od 7. do 10. místa jeden. Všichni ostatní jsou zatím na nule.

Na jaře 2016 pak kandidáty Ria nejprve čeká seriál čtyř českých kvalifikačních závodů, v nichž bude obodováno vždy prvních deset závodníků - ti získají 11, 9, 8, 7 až 1 bod. Po připočtení bonifikačních bodů z Londýna vznikne pořadí, které určí tři reprezentační lodě v každé kategorii pro sezonu 2016.

Ty se vzápětí v květnu představí na mistrovství Evropy v Liptovském Mikuláši, kde se jejich umístění ve vzájemném souboji oboduje 11, 9 a 8 body.

Konečné pořadí olympijské kvalifikace pak bude určeno ze součtu bonifikačních bodů z MS 2015 a ze čtyř nejlepších bodových zisků z pěti jarních závodů (4 domácí + ME). Až tato matematická operace proběhne, budou známa jména olympioniků.

Pětibodový vklad z Londýně může výrazně pomoci Prskavcovi a Kudějové. Ta bude chtít ukončit dvacetiletou sérii olympijských startů Štěpánky Hilgertové, na kterou má nyní náskok čtyř bodů.

„Ale čtyři body nejsou všechno,“ říká Kudějová. „Na mezinárodních závodech jsem sice poslední dobou většinou končila před Štěpánkou, ale domácí olympijskou nominaci pojedu teprve podruhé, zatímco Štěpánka ji už jela mnohokrát. Ví, jak se k tomu postavit.“

S čímž Jiří Prskavec starší, kouč Kudějové, souhlasí: „O Rio se ještě strhne tuhý boj. Ale ty čtyři body jsou velkou výhodou.“

Jeho syn, který si podobně pomohl v kategorii kajakářů, na světovém šampionátu přesvědčoval: „Já nebral Londýn jako první díl kvalifikace do Ria. Kdybych se tu soustředil na nominační body, tak bych tady neuspěl. Bral jsem to tak, že mistrovství světa je pro mě největším závodem v sezoně - a já ho vyhrál. Uvidíme, jestli mi to příští rok v nominaci přinese štěstí nebo ne.“

Vyřazení v semifinále naopak boj o Rio zkomplikovalo Vavřinci Hradilkovi, stříbrnému muži z minulé olympiády.

„Kluci (Prskavec a Tunka) tu brali nějaké body, ale ne že bych jim je nepřál. Vyjet si na mistrovství finále je super,“ reagoval Hradilek a naznačil, že plánuje změny v přípravě, aby tak získal nový impulz.

Z jedné startovní čáry naopak začnou příští rok olympijské kvalifikační boje singlkanoistů a deblkanoistů, z nichž se nikdo v Londýně do finále neprobojoval.

Stanislav Ježek na mistrovství světa ve vodním slalomu v Londýně.
Kanoisté Jonáš Kašpar a Marek Šindler ve finálové jízdě na ME v Německu.

Na olympiádu myslí i singlkanoista Stanislav Ježek (vlevo) a deblkanoisté Jonáš Kašpar a Marek Šindler

Letos ještě výjimky na cestu do Ria existují

Nominační kritéria jsou pro české vodní slalomáře podobná už dvě desítky let, tentokrát jen vzrostl význam bonusových bodů z mistrovství světa.

„Nikdy nebude systém kvalifikace úplně ideální,“ říká šéftrenér Jiří Pultera. „Snažíme se nechat ji co nejvíc otevřenou. Zároveň si však myslíme, že když někdo vyhraje největší závod v předchozí sezoně, zaslouží si za to bonus. Hledáme ideální poměr. Po olympiádě budeme vědět, zda jsme se s nominací trefili přesně. Ale v minulosti se nám tento systém osvědčil.“

Rekonstruovaný fotbalový stadion Maracaná v Rio de Janeiru (12. května 2013)

Rio 2016. Cesta je lákavá, ale daleká. Obrazně i doslova.

Už 20. listopadu odletí český tým do Ria na první testovací závody olympijského kanálu a s nimi související soustředění. Svaz nejprve vyhlásil, že uhradí cestu dvěma nejlepším v každé kategorii z mistrovství světa. Tím pádem by se nedostalo ani na Hradilka, ani na singlkanoistu Ježka.

„Abych si tu cestu zaplatil sám? To bude stát ranec,“ říkal Hradilek. Později však Pultera připustil, že svaz hledá cesty, jak dostat na soustředění do Ria i některé další reprezentanty.

Na podzim to ještě půjde. Příští rok v červenci už tam odcestují jen vítězové mimořádně dramatické domácí kvalifikace.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze