Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vlastní nabubřelost mě připravila o medaili, přiznal překážkář Svoboda

Petr Svoboda | foto: ČTK

29 2010
Třetí nejlepší český atlet za rok 2010 Petr Svoboda se připravuje na blížící se halovou sezonu, ve které ho čeká mistrovství Evropy v Paříži, z něhož by moc rád odvezl cenný kov a napravil tak zaváhání z venkovního evropského šampionátu v Barceloně konaného v tomto roce.

Zde se šestadvacetiletý překážkář kvůli škobrtnutí musel spokojit až se šestou pozicí. "Mohla to být moje první velká zlatá medaile a přišel jsem o ni z nedbalosti," zlobil se Svoboda.

Pro nadcházející evropský šampionát zůstává budišovský rodák při zemi. Tentokrát si dává skromnější cíle. Prý bude spokojen s jakoukoli medailí. "První cíl pro mě bude postoupit do finále a pak se uvidí," podotkl.

Zanedlouho vykročíte do halové části sezony. Cítíte se po fyzické stránce dobře?
Po fyzické stránce je mi velmi dobře, protože jsem se teď vrátil ze Španělska ze Sierry Nevady, kde jsme naběhávali objemy. Teď mě čekají už jenom Kanáry, tam se budeme soustředit na rychlost a sílu. Ale fyzická připravenost je momentálně podle mě dokonalá.

S jakými cíli do halové sezony vstupujete?
Nebýt mé chyby venku při mistrovství Evropy v Barceloně, tak jsem se možná mohl radovat z nějaké medaile. A jelikož je teď v zimě opět Evropa, tak určitě budu mít medailové ambice. Byl bych rád, kdyby to už konečně vyšlo bez problému a mohl bych se prát o tu nejvyšší. Ale nechám to zase trochu ve skromnosti a budu rád za jakoukoliv medaili. První cíl pro mě bude postoupit do finále a pak se uvidí.

Petr Svoboda a jeho smutek v cíli finálového závodu.

Petr Svoboda a jeho smutek v cíli finálového závodu ma ME v Barceloně.

Během roku jste absolvoval skutečně velké množství závodů, budete mít takto nabitý program i teď v zimě?
V zimě bude jen pět závodů před mistrovstvím Evropy a chtěl bych to udělat takovým způsobem, že se budu soustředit spíš na velké závody. Mistrovství České republiky bych chtěl mít třeba jen v rámci tréninku, protože to bude už jen čtrnáct dní před mistrovství Evropy, které bude hlavním závodem. To, co se stane předtím, bude vedlejší, jestli prohraji, nebo vyhraji.

Svůj zrak tedy upnete výhradně na evropský šampionát?
Rád bych konečně jel na velkou akci s čistou hlavou a ne jak v Barceloně, kam jsem odjížděl, že mě nikdo z Evropanů neporazil, a myslel jsem si, že to tak bude i ve finále. Nakonec mě ta moje nabubřelost připravila o medaili.

Na začátku měsíce jste skončil třetí v anketě Atlet roku. Co pro vás toto ocenění znamená?
Vždy je krásné, když vás ocení za celou sezonu. I když bych změnil pořadí, protože si rozhodně myslím, že má přítelkyně na tom byla mnohem lépe než já. Nevím, jak se přesně hlasuje, ale určitě by to pořadí mohlo být jiné, kromě Báry Špotákové, která vévodí atletice v České republice. Ale za třetí místo jsem velmi rád. Je to takové ocenění za snahu v celém roce.

Pomůže vám toto ocenění po psychické stránce v halové sezoně?
Já na tyto ankety moc nedávám. Je to sice příjemná záležitost, ale určitě to není nějak směrodatné vůči výkonům a různým pocitům na závodech. A že by mě to nějak více ovlivňovalo, to asi ne.

Petr Svoboda v cíli finálového závodu neskrýval zklamání.PROPÁSL MEDAILI. Petr Svoboda se drží za hlavu poté, co nezvládl finále na 110 metrů překážek na ME v Barceloně

Máte raději letní, nebo halovou sezonu?
Zimní je moc krátká na to, aby mě extrémně bavila, ale zase v ní mám nejlepší výkony. Venkovní sezona je taková pestřejší, protože se podívám do více zemí. Ta je pro mě zábavnější, ale ty výsledky venku moc dobré nemám. Přikláněl bych se tedy spíše k té halové. Ale doufám, že se to v budoucnu srovná a budou mě obě bavit stejně.

Nyní se ohlédněme za nedávno skončenou letní sezonou. Jak ji hodnotíte, jste spokojen?
Zakončil jsem ji šestým místem na Evropě, což nebylo nijak oslnivě úspěšné. Ale trenér tvrdí, že můj výkon jsme stabilizovali, vytvořil jsem český rekord a v podstatě se mi podařilo to, na čem jsme dlouho s trenérem pracovali, že má výkonnost se ustálila kolem 13,30 vteřiny, což už vlastně spadá do světové špičky, a to je pro mě důležité. Abych to shrnul, jeden závod ze všech se mi nepovedl, to je dobrá bilance.

Zastavme se ještě na chvíli právě u mistrovství Evropy v Barceloně. Honí se vám tento smolný šampionát často hlavou?
Velice často. Mohla to být moje první velká zlatá medaile a přišel jsem o ni z nedbalosti. Byla to malá chyba, na které jsem ale ztratil strašně moc. Obzvlášť když je to jen Evropa, na které by se mělo bodovat. V Barceloně se ale nikomu z českého týmu nepodařilo uspět. Byl to zkrátka den blbec, nebo alespoň pro mě.

Na halový evropský šampionát do Paříže si s sebou přibalíte více štěstí?
Nevím, nechám se překvapit, doufám, že Paříž bude pro mě lepší, i když je to zase jen mistrovství Evropy. Ale právě proto ta konkurence nebude tak veliká.

Vaší přítelkyní je tyčkařka Jiřina Ptáčníková. Je ve vaší domácnosti atletika nejčastějším tématem konverzace?
Jelikož oba máme zájem stejný, tak často řešíme tréninky, protože jsme po nich oba unavení. Třeba aktivita jít do kina se odvíjí od toho, kdo z nás je více unavený a kdo se více do toho kina těší. Ale ta atletika je opravdu téma číslo jedna. I když momentálně možná vede baráček, protože jsme si postavili dům, takže řešíme věci kolem něj.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze