Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vládní novela má přinést spravedlivé rozdělování dotací do sportu

Tradičně velký díl státních dotací si uloupne populární fotbal. Pomůže si na základě chystané novely na úkor dalších sportů, nebo nikoliv? | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

31 2015
Spravedlivé rozdělování dotací mezi registrované sportovní organizace by měla zajistit novela o podpoře sportu, jejíž návrh schválila vláda. Novela počítá s tím, že by rejstřík sportovních organizací a sportovců mělo vést samotné ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy.

Registrace v této databázi bude povinná pro všechny sportovní organizace, které budou žádat o státní dotace. Zájmy sportovního hnutí by měla reprezentovat Národní rada pro sport, která by jako poradní orgán ministerstva měla být zároveň zastřešující sportovní organizací.

Přesné informace o počtu registrovaných sportovců jsou klíčové pro spravedlivé rozdělování státní podpory. Velikost členské základny je totiž jedním z parametrů, podle nichž se prostředky rozdělují mezi jednotlivé svazy. Zřídit centrální databázi sportovců chtěl už loni tehdejší ministr Marcel Chládek (ČSSD), ale jako součást portálu Českého olympijského výboru (ČOV).

Nyní by správcem a zpracovatelem rejstříku mělo být samotné ministerstvo školství. Vedle spravedlivého rozdělení dotací by měl rejstřík rovněž poskytnout ministerstvu informace, jakým způsobem se jednotlivé oblasti sportu vyvíjejí nebo jak jsou zajištěny trenéry.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze