Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vítěz Gatlin: Svět musí být trpělivý

30 2006
Eugene, Praha - Tak kdo je rychlejší? Světový rekordman Asafa Powell? Nebo světový rekordman Justin Gatlin? Ani deštivý mítink v americkém Eugene nepřinesl kloudnou odpověď. Dva nejrychlejší muži světa tu běželi stovku. Jenže každý v jiném rozběhu. Tak se už před startem domluvili s organizátory. Hnalo je 13 tisíc stojících diváků.

Gatlin v prvním rozběhu zaběhl čas 9,88 vteřiny, 11 setin za světovým rekordem. V dráze číslo pět hůř odstartoval, ale předvedl skvělý závěr. Během závodu se třikrát srazil lokty s Leonardem Scottem.

Jamajčan Powell, kterému do zad foukal silný vítr, naopak báječně vyrazil, jenže zpomalil. Výsledný čas: 9,93 vteřiny. Rozdíl zní pět setin ve prospěch sebevědomého olympijského vítěze a mistra světa.

"Byl jsem tu udělat show a ubránit svůj domov. Jsem americký patriot," citoval Gatlina server Mezinárodní atletické federace.

Po mítinku v katarském Dauhá byl chvíli novým světovým rekordmanem. Jenže pak se ukázalo, že pořadatelé chybovali, a počítač tak špatně zaokrouhlil výsledek. Gatlin "jen" vyrovnal Powella.

Od té doby nabral souboj o nejrychlejšího muže planety ještě větší obrátky. Ten nedělní vyhrál Američan. Jenže pořád to není ono. Běžet proti času ve dvou různých rozbězích se nevyrovná přímému souboji.

"Ale já se nebojím běhat proti komukoli," tvrdí Gatlin. V neděli si s Powellem po závodě podali ruce. Emoce rozjitřili aspoň v televizi. Gatlin vyzval Powella na souboj na ulici.

Jamajčan s korálky na krku odvětil: "Řekne cokoli. Závod s ním není o pomstě. Jde o to ukázat, kdo je rychlejší, kdo je držitelem světového rekordu. Dneska nevyhrál ani jeden z nás."

Kdo to bude příště? Gatlin odmítl startovat proti Powellovi v britském Gatesheadu 11. června. Možná k jejich střetu dojde zkraje července v Aténách, kde Powell zaběhl světový rekord. Nebo potom v Londýně.

Anebo ještě dlouho ne. "Neříkám, že se tenhle souboj neuskuteční. Svět ho chce vidět. Ale myslím, že by měl být trpělivý," říká Gatlin.

Autoři:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze