Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vítek nestihne úvod biatlonové sezony

4 2003
Praha - Biatlonisty čeká sezona, ve které chtějí potvrdit renomé a úspěchy. V jejím úvodu se budou nejvíce spoléhat na mistryni světa Kateřinu Holubcovou, neboť bronzový medailista z Chanty-Mansijsku Zdeněk Vítek má zdravotní potíže a přinejmenším úvod Světového poháru nestihne. "Nevím, co bude," řekl zklamaně.

Vítek má opakovaně žaludeční potíže. Problémy, které trvají rok, se stále stupňují. "Tělo je zvyklé na pohyb, ale intenzita je omezená. Mohu leda vyklusávat nebo zatím jezdit na kole. Bolesti břicha se projevují pouze při plném tréninku. Kdybych měl jiné zaměstnání, ani bych na to nepřišel," konstatuje reprezentant s tím, že zvládá tak sedmdesát procent výkonu.

Podstoupil řadu vyšetření, ovšem přesnou diagnózu mu žádný z odborníků nedal. Nyní začal užívat nové léky. Výsledek by se měl dostavit za tři týdny. Doufá. "Vždycky jsem byl optimista, ale už i mě problémy začínají nahlodávat. Dříve jsem bral výhrušky doktorů o operaci za strašení, teď už si sám říkám, že to není normální. Co bude dál nevím. Ani netuším, co bych dělal, kdybych musel ukončit kariéru," dodal se svěšenou hlavou.

"První a druhý Světový pohár vynechá, aby se mohl připravit na únorové mistrovství světa v Oberhofu. Možná pojede na závod do Osrblie. I kdyby se jeho zdravotní stav zlepšil, nemá cenu na poslední chvíli na poháry dotrénovávat," konstatoval vedoucí reprezentační trenér Pavel Levora.

Tíha zodpovědnosti tak bude ležet zejména na Kateřině Holubcové. Titulem mistryně světa, ziskem bronzu ze stejného šampionátu v Rusku a celkově osmým místem ve Světovém poháru nastavila výkonnostní laťku velmi vysoko. S osobním trenérem Vlastimilem Jakešem se navíc vydali vlastní cestou, takže tlaky na ně budou o to větší.
 
Jakeše u národního týmu žen nahradil Jiří Holubec, jehož asistentem je Pavel Štolba. Muže nadále vede Milan Janoušek.

"Určitě dostaneme za uši, i když to máme naplánované na tři roky k olympiádě a říkáme, že je to zkušební sezona, v které potřebujeme něco ověřit. Vnitřně jdeme za tím, abychom obhájili loňské výsledky," slíbil Jakeš. Příprava se odehrávala ve vysoké nadmořské výšce. Biatlonisté totiž budou na olympiádě bydlet ve vesnici položené 2000 metrů nad mořem. "Za závody budeme sjíždět trochu níže, ale stejně s tím nemáme žádné zkušenosti."
 
Sedmadvacetiletá Holubcová se nechce nechat zviklat faktem, že bude ostřeji sledovaná. "Je splachovací a pod tlakem jezdí lépe," tvrdil o ní Jakeš. "Zatím se nehodlám zbytečně stresovat. Stejně se s tím každý musí vyrovnat sám," uvedla rodačka z Ústí nad Labem.

Biatlonistka chce jezdit do desátého místa, pokud bude zdravá, mít štěstí a formu, jak řekla. "Když už jsem získala dvě medaile, nebudu skromná a budu chtít sáhnout po jakékoliv ze tří medailí. To bude můj cíl, ale jak dalece toho budu opravdu schopná, uvidím až na místě," pokrčila rameny: "Příprava proběhla podle plánu, ale špička je hodně vyrovnaná."

Předseda Českého svazu biatlonu Václav Fiřtík doufal, že se jeho reprezentantům podaří navázat na minulou sezonu. "Svět s námi počítá a teď to musíme obhájit," řekl Fiřtík a upozornil, že vrcholem sezony je únorové mistrovství světa. Připomněl ale i výhled k zimní olympiádě v Turínu 2006. "Orientace sezony směřuje i ke splnění kritérii pro nominaci na olympiádu, abychom měli klid v přípravě pro další sezony," uvedl Fiřtík.

Pro štafety to znamená na mistrovství světa skončit do osmého místa. "Je to cíl dost těžký, ale mělo by to být v našich silách," věřil Fiřtík. Do štafet by se ráda zapojila i Holubcová, přestože má hodně plný program.

Reprezentace mužů v pondělí odjela za sněhem do finského Vuokatti, ženy by je měli následovat o týden později. Kvůli teplému počasí ale zatím nevědí, kam vyrazí. "Vypadá to na švédské Idre, ale vše se může změnit," podotkla Holubcová. Sama by upřednostnila Finsko.
 
Přesnější kontury dostává možnost konání Světového poháru na českém území. "Myšlenka je to reálná, ale zatím hodně na papíře," řekl Fiřtík s tím, že svaz by musel zažádat o SP a zároveň o pořádání mistrovství světa. Biatlonová střelnice by měla vzniknout v areálu v Novém Městě na Moravě. "Je to věc velkých peněz, odhaduji padesát až sto milionů," uvažoval Fiřtík. A termín? "Počítám, že rok 2009."

Reprezentační družstvo mužů:
Zdeněk Vítek, Roman Dostál, Petr Garabík, Tomáš Holubec, Petr Graclík
Reprezentační družstvo žen:
Kateřina Holubcová, Zdena Vejnarová, Lenka Faltusová, Magda Rezlerová, Irena Česneková, Radka Doskočilová

Světový pohár 2003/4 - muži, ženy:
4.-7. prosince, Kontiolahti (Fin.) -
sprinty, štafety, stíhací závody,
11.-14. prosince, Hochfilzen (Rak.) - sprinty, štafety, stíhací závody,
18.-21. prosince, Osrblie (SR) - vytrvalostní závody, sprinty, stíhací závody,
7.-11. ledna, Pokljuka (Slovin.) - sprinty, stíhací závody, závody s hromadným startem,
14.-18. ledna, Ruhpolding (Něm.) - štafety, sprinty, stíhací závody,
21.-25. ledna, Anterselva (It.) - vytrvalostní závody, sprinty, závody s hromadným startem,
27.-29. února, Lake Placid (USA) - sprinty, stíhací závody,
3.-6. března, Fort Kent (USA) - sprinty, stíhací závody, závody s hromadným startem,
11.-14. března, Oslo (Nor.) - sprinty, stíhací závody, závody s hromadným startem.
Mistrovství světa (započítává se do SP): 6.- 16. února - Oberhof (Něm.).
Mistrovství republiky: 2.- 4. ledna - Jablonec nad Nisou.Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze