Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Copak nevidíte, že už jsem na kousky? Jak Nibali prohrává dvakrát

NIBALI V KOŠI. Fanoušci přestávají svému idolu věřit. | foto: Tomáš Macek, MAFRA

26 2016
Cassano (Od našeho zpravodaje) - Ta scenérie byla v úterý symbolická. Odpadkový koš za cílem horské etapy a u něj pohozený transparent „Miluju Nibaliho“. Jako by tifosi ztratili víru. Dokonce už i nejvíce nacionalistická média v Itálii píší, že Žralok z Messiny přišel o svůj ostrý skus.

Dvě bitvy svádí Vincenzo Nibali na Giru a obě prohrává.

O titul.

A o svoji budoucnost.

Že z Astany po sezoně odejde, je zjevné. Ztratil důvěru ve vedení stáje, které okatě preferuje mladého Fabia Arua, šampiona Vuelty. Týmovou občanskou válku, do které Nibali loni zabředl, už v podstatě prohrál.

Na tiskovou konferenci o volném dni Gira jej nyní doprovodil jen věrný a dlouholetý kouč Paolo Slongo. Chyběli šéfové týmu Martinelli a Šefer i vrchní boss Vinokurov. Když Nibali vítězil, rádi se na tiskovkách hřáli v jeho slávě. Ale ukazovat se s poraženým? Protože v jejich očích přijel pro vítězství z Gira a úkol nesplnil.

Pro tifosi býval bohem. „Hned po Pantanim je v Itálii Nibali. Nikdo jiný mezi nimi není,“ říkal jeho domestik Valerio Agnoli. Stejně jako kdysi „Pirátovi“ byli tifosi schopni „Žralokovi“ odpustit veškeré možné excesy a že jich loni bylo, od neoprávněného osočování soupeřů až po vyloučení z Vuelty, kde se po pádu 150 metrů držel týmového auta.

Už tehdy byl vytočený. Na šéfy týmu: „Starají se jen o Arua.“ Nebo na novináře: „Doslova mě masakrovali.“ Alexander Vinokurov naopak po minulé sezoně tvrdil: „Něco se pokazilo ve Vincenzově hlavě.“

Fotogalerie

Vincenzo Nibali, Giro 2016

Vztahy s Aruem zamrzly. Nibali jej nazval podrážděným, impulzivním klukem, co neumí počítat do deseti. Když jednou měli spolu trénovat a Nibali se o pět minut opozdil, Aru odmítl čekat a odjel bez něj.

Vrchnost Astany letos radši rozdělila nejen je, ale též jejich domestiky. Obě skupiny trénovaly odděleně: Nibaliovci na Giro, Aruovci na Tour.

Nibali se obklopil lidmi, jimž věří: Vanottim, Agnolim, Fuglsangem, Scarponim - a koučem Slongem.

Právě ten si nyní zoufá: „S Vincenzovým tělem musí být cosi v nepořádku. V nedělní časovce byl o 20 wattů níž, než jsme všichni očekávali, že bude. Některé jeho hodnoty, které jsme během závodu naměřili, jsou podivné. Po Giru půjde na krevní testy.“

Na čtvrté příčce Gira, které chtěl vyhrát, ztrácí 4:43 minuty.

20.května 2016 v 18:43, příspěvek archivován: 26.května 2016 v 06:01

Vincenzo Nibali attacked on the final climb, but went nowhere with it... pic.twitter.com/hFxUr0BWTL

Exmistr světa Paolo Bettini vyčítá Nibalimu taktické chyby a útoky v nevhodnou chvíli. Dvakrát v Dolomitech atakoval a dvakrát zplakal nad výdělkem.

Po etapách pak ani nemluvil s reportéry. Nebo jen tiše řekl: „Jsem demoralizovaný.“

V pondělí se jim naopak omlouval: „Nechtěl jsem říci nic hloupého a sprostého, tak jsem radši neřekl nic.“ Ale když na něj italští novináři po úterním selhání čekali i u hotelu, ohradil se: „Chcete mě trhat ještě víc? Nevidíte, že už jsem na kousky?“

Vincenzo Nibali a nucená výměna kola během patnácté etapy Gira d´Italia.

Vincenzo Nibali a nucená výměna kola během patnácté etapy Gira d ́Italia.

Je jedním z pouhých šesti cyklistů v historii, kteří během své kariéry ovládli Giro, Tour i Vueltu. Což navyšuje jeho hodnotu. Zato posledními výkony na Giru ji naopak sráží, oslabuje svoji vyjednávací pozici.

Tak si to nepřál.

Jednání o přestupu do týmu Trek krachla, snad i proto, že byl příliš drahý (v Astaně měl údajně plat až 3 miliony eur ročně) a že požadoval, aby nový tým společně s ním „koupil“ také tři jeho domestiky a Slonga.

Nikdo z vedení Astany se o Nibaliho budoucnosti na Giru bavit nechce, manažer Giuseppe Martinelli odmítl odpovídat na otázky na toto téma.

V zákulisí se diskutuje o tom, že Nibaliho současný plat představuje takřka polovinu celkové částky, kterou má kazašská stáj vyhrazenu na platy jezdců. Jeho odchod tudíž umožní Vinokurovovi a spol. výrazně navýšit plat Aruovi.

Stále častěji nyní Nibaliho jméno spojují s připravovaným novým cyklistickým projektem bohatého bahrajnského prince Al Chalífy. Není však jisté, zda tato stáj opravdu vznikne. Přesto, že Corriere della Serra píše, že kontrakt by měl být podepsán už o tomto víkendu.

Ale i kdyby se tak stalo, kdo ví, zda ještě Chalífa dokáže nabrousit jedenatřicetiletému Žralokovi zuby.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze