Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Šampion Tour de France Nibali řeší těžké dilema: zůstat, nebo odejít?

Vincenzo Nibali v cíli druhé etapy Vuelty | foto: Reuters

20 2016
Před osmnácti měsíci ho na Elysejských polích všichni oslavovali, Tour de France vyhrál o „parník“. Rok poté se ve Francii trápil. A navíc mu ve stáji Astana dorostl mladší, dravější a neokoukanější kolega. Teď musí Vincenzo Nibali řešit budoucnost. Kam s ním?

V 31 letech už vyhrál Tour, Giro i Vueltu. Pro jeho útočný styl, který mnozí fanoušci milují, se mu přezdívá Žralok z Messiny. Umí vyhrávat nejen etapové závody, vždyť loni na podzim vyhrál svůj první klasický Monument – závod Kolem Lombardie.

Ne nadarmo o něm mnozí tvrdí, že je nejkomplexnějším cyklistou současnosti. Takovým, kterého by v týmu chtěl každý.

A přesto právě teď řeší velké dilema – má zůstat v Astaně, ve které mu už šéfové v porovnání s Aruem tolik nevěří a kde je pomalu odstavován na druhou kolej? Nebo podruhé v kariéře změnit stáj?

„O všechno se stará můj manažer Alex Carera,“ prohlásil v Ománu, kde nyní závodí. Žádné další informace ke své budoucnosti nedal, jen zdůraznil, že kdyby musel odejít, vzal by s sebou z týmu i kolegy Vanottiho a Agnoliho, maséra Palliniho a trenéra Slonga.

„Pro mě je důležité, aby se mnou zůstali, není to jen Vincenzo Nibali, koho kupujete, ale celá skupina kolem něj,“ zdůraznil případným zájemcům.

ŠAMPION. Celkovým vítězem Tour de France 2014 se stal Vincenzo Nibali.
Vyčerpaný Vincenzo Nibali v cíli druhé etapy Vuelty.

ŠAMPION I PORAŽENÝ. Obě polohy Nibali zná. Kterou bude letos předvádět častěji?

Služeb italského šampiona si i navzdory všem neshodám v Astaně stále cení. Už minimálně dvakrát mu nabízeli prodloužení smlouvy, ale sám Nibali tvrdí, že tady nejde o peníze, ale o to, aby se v týmu cítil chtěný a aby měl znovu ze závodění radost.

Což často v minulých letech úplně nefungovalo.

Jen vzpomeňte, jak šéf týmu Vinokurov poslal italské hvězdě předloni dopis, ve kterém ho nabádal, aby trénoval tvrději. Nibali reagoval tak, že vyhrál Tour...

Loni zase po nepovedeném prvním týdnu Tour Vinokurov prohlásil, že Nibali potřebuje dobrého „mechanika“, protože je něco špatně s jeho hlavou. Ital potom znovu zabojoval a v třetím týdnu se na Tour vyšvihl až na čtvrté místo.

Umí se připravit na vrchol sezony, to o něm všichni vědí.

Kromě Astany má o Nibaliho eminentní zájem Luca Guercilena, šéf týmu Trek-Segafredo. Nový sponzor, kávový gigant Segafredo, umožnil, že si tým může takový nákup dovolit. „Teď máme prostředky k tomu koupit jednu z největších hvězd,“ prohlásil Guercilena.

Segafredo je italská firma stejně jako sám sportovní ředitel stáje. Nibali by se tu mohl cítit jako doma. A slabší konkurence v týmu v podobě stárnoucího Fränka Schlecka nebo Bauke Mollemy by také nebyla nepřekonatelným problémem.

Mluví se i o zájmu dalších Italů z týmu Lampre. Nebo se Nibali porve o svou šanci znovu v Astaně? „Do května bych chtěl mít rozhodnuto,“ tvrdí.

Zatím dává najevo, co umí. V Ománu v pátek vyhrál královskou etapu.Najdete na iDNES.czmobilní verze