Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vinařskému půlmaratonu v Pardubicích dominovalo keňské mládí

Momentka z Vinařského půlmaratonu v Pardubicích | foto: Radek Kalhous, MAFRA

18 2017
Žádný nervy drásající doběh na pásce. Vítězové hlavní kategorie sobotního běžeckého dne, tradičního Vinařského půlmaratonu, měli v cíli bezpečný náskok. Pódiová umístění obsadili výhradně zástupci výpravy z Keni, za nimiž skončili nejlepší Češi Vít Pavlišta a Petra Kamínková.

Dravé mládí mělo navrch před zkušenostmi. Jenže toto konstatování mělo platnost pouze pro keňské účastníky nejdelšího běhu na 21 097 metrů.

Stella Barsosiová, ročník 1993, se za potlesku stovek diváků objevila na Pernštýnském náměstí o téměř tři minuty dříve než loňská vítězka. V novém rekordu trati. A takřka stejný odstup měla letos druhá, o pět let starší Betty Chepletingová.

Nejlepší česká běžkyně se na kostkách v historickém centru objevila jako celkově čtvrtá. Petra Kamínková tím zároveň získala již pátý mistrovský titul na půlmaratonské trati.

Špičkové olomoucké vytrvalkyni mohla konkurovat olympionička z Ria a specialistka chodkyně Anežka Drahotová. Jenže do Pardubic nakonec nepřijela, a tak si nejcennější kovy rozebraly „veteránky“.

„Bylo by hezčí, pokud by tady vyhrála pětadvacetiletá holčina, abychom měli také nástupkyně. Z toho bych měla radost,“ prohlásila čtyřiačtyřicetiletá Kamínková.

Dalšího titulu si cenila, a to i díky zaběhnutému času, který činil rovných 78 minut. Spokojenost byla patrná i z pohledu třetí nejrychlejší Češky, Daniely Havránkové startující za pražský Olymp.

„Po dohodě s trenérem jsem se chtěla pokusit o čas pod hodinu dvacet, což nevyšlo,“ pravila Havránková. Přesto měla na tváři úsměv. Důvod? Její čas byl totiž na chlup stejný jako stanovená meta.

„Je to můj osobák a medaile je bonus,“ řekla běžkyně, která se na trať ve stávající dvouokruhové podobě vydala vůbec poprvé. „V podstatě jsem se seznamovala, ale trasa mi vyhovovala,“ dodala Havránková.

Favorit Kimaiyo nezklamal

Rovněž v mužské kategorii vystoupali na skromné pódium výhradně zástupci afrického státu. Největší skleněnou trofej spolu s dalšími cenami třímal v rukou Hillary Kimaiyo, jenž zopakoval prvenství z roku 2015. Za ním doběhli krajané Silas Too a Joel Mwangi.

S narušením keňské hegemonie se ani nepočítalo.

„Předplacený“ titul v domácím mistrovství měl pak Vít Pavlišta, jenž v posledních letech nemá v Pardubicích rovnocennou konkurenci. Tentokrát liberecký rekordman „naložil“ druhému Petru Pechkovi více než minutu.

„Jsem rád, že to stačilo na titul, ale s výkonem nejsem spokojený,“ prohlásil Pavlišta, jenž plánoval držet se déle Keňanů. Ovšem ze záměru sešlo už po zhruba třech kilometrech. „Začali docela zostra, takže jsem si to musel vybojovat sám,“ podotkl Pavlišta.

Organizátoři sice pasovali na černého koně českobudějovického Davida Vaše, ten ale nakonec v celkovém pořadí uzavíral elitní desítku.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze