Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vím, proč táta pil, říkal Šimůnek junior. Nevyrovnal se s koncem kariéry

Cyklokrosař Radomír Šimůnek na trati závodu SP v Táboře. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

12 2010
Ani ne tak bouračka, při které před 18 lety zahynuli tři lidé a která ho psychicky zasáhla. "Hlavním důvodem tátova pití byl konec kariéry," říkal Radomír Šimůnek mladší. Prázdno, jež přišlo ve sportovním důchodu trojnásobného mistra světa v cyklokrosu, zaháněl alkoholem.

"Spoustu vrcholových sportovců, kteří takhle žijou a pak skončí, tahle prázdnota potká," povídal Šimůnek mladší v rozhovoru pro deník Aha!

Legendární český cyklokrosař sice dál jezdil se synem po závodech, pořád žil v atmosféře adrenalinu. "Ale to vakuum nedokázal vyplnit," vysvětloval 26letý Radomír. "Jeho jedinou zálibou byla zahrada, vždycky se chlubil, že má nejkrásnější trávník široko daleko."

Život Šimůnka mladšího se teď úplně obrátí naruby. Otec byl pro něj vším, sám říkal: "Radkovi dělám šoféra, maséra i mechanika."

"Měl jsem od něj vyšlapanou dálnici," souhlasil junior. Mohl být hokejistou, ale nakonec následoval rodinnou tradici. A tuhle cestu měl dost usnadněnou.

"To, co se lidi učili tři roky, on mě naučil za rok. Byl velmi trpělivý. Jako trenér i jako otec," řekl. "Každý další vítězství bude pro něj."

Šimůnek mladší žije a připravuje se v Belgii, po smrti otce ale uvažuje o návratu domů. "Budu se snažit být víc s mámou," tvrdil.

Do Čech se vydal hned, jak k němu v úterý smutná zpráva dorazila. Od lékařů pak vyslechl příčinu úmrtí: cirhóza jater v konečném stadiu. Do léčení, když to ještě mělo smysl, ale ani on, ani nikdo jiný nedokázal otce donutit.

"Když ho bolel zub, než došel k doktorovi, byla to velice dlouhá cesta!" vzpomínal syn. "On měl obrovskou vnitřní sílu bojovat, žádnou nemoc si nedokázal připustit. Bojoval s jakoukoli bolestí sám, jako když jezdil na kole..."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze