Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


VIDEO: Jak Brazilec utopil v Austrálii letadlo. Příště radši zůstanu ve vzduchu

15 2010
Na plný plyn udělal dvě otočky kolem vzduchových pylonů. A pak šplííích! Brazilský pilot Adilson Kindelmann během prvního tréninku na Red Bull Air Race v Perthu "přistál" do řeky Swan.

Pelášil po nebi rychlostí přes tři sta kilometrů v hodině, jeho závodní stroj se zrovna blížil k bráně číslo tři. Jenže Kindelmann zazmatkoval s kniplem, levým křídlem narazil na hladinu a otočil letoun zády dolů. Z vody koukal jen žlutý ocas jeho žihadla.

Záchranáři na vodních skútrech byli na místě ani ne za minutu a Brazilce vytáhli. Vyvázl jen s drobným poraněním krku, převezli ho do Královské nemocnice v Perthu, kde zůstane přes noc na pozorování.

"Ti lidé, co mě vylovili, jsou neskuteční," děkoval. "Přihodilo se to tak rychle. Budu se muset podívat na video, abych pochopil, co se vlastně stalo."

V letecké formuli 1 působí třináct nejlepších pilotů z celého světa. Procházejí drsným konkurzem a... normálně z nebe nepadají. Je to první podobný karambol v šestileté historii závodů.

V pelotonu Air Race létá i Čech Martin Šonka, stejně jako Brazilec je v soutěži nováčkem.

"Hlavně že to dobře dopadlo," povídal. "Opravdu to nebyl příjemný pocit. Byl jsem zrovna ve vzduchu, když jsme dostali zprávu o tom, že je někdo dole. Navíc můj brácha, který byl v hangáru, nevěděl hned, komu se to stalo. Jestli to nejsem náhodou já."

Šestatřicetiletý Kindelmann ma za sebou jedenáct tisíc nalétaných hodin a je trojnásobným mistrem Brazílie v letecké akrobacii. Karambol hned hodil za hlavu, už se zase těší do kokpitu.

"No jasně, do toho," hecoval se. "A tentokrát doufám, že zůstanu ve vzduchu a ne ve vodě."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze