Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


VIDEO: Byl to přímý, tupý náraz, popisuje navigátor havárii na Dakaru

PŘED HAVÁRIÍ. Zapletalovo Mitsubishi tento rok do cíle Rallye Dakar nedojede. | foto: www.offroadsport.cz

11 2010
"Prachsprostá, zvlněná poušť. Na pozadí hory... Nic nebezpečného byste nečekali. Jeli jsme po přehledné, široké pistě. Měli jsme pocit absolutního bezpečí. Havárie přišla jako blesk z čistého nebe," popisuje navigátor Tomáš Ouředníček nešťastnou nehodu Zapletalova Mitsubishi v 7. etapě Rallye Dakar.

Pomalu jsme se blížili k horizontu kamenito-písčité plošiny. Ale takových horizontů je tam milion, nebyl důvod zpomalovat. Sledovali jsme stopy závodníků, co jeli před námi, ale oni měli narozdíl od nás štěstí.

Stačilo jet o dva metry jinde, a ten prokletý kráter bychom minuli. Stačilo, kdyby ho jakkoliv označili, nebo napsali do itineráře. Také hned po nehodě tam navršili nějaké kamení. Takto jsme přímo za zlomem vlétli do stěny toho kráteru. Byl to přímý, tupý náraz.

Bylo to hodně rychlé, nebyla šance jakkoliv reagovat. V autě zůstala zařazená čtyřka, takže jsme mohli jet nějakých osmdesát až sto kilometrů v hodině, ale víc ne. A to bylo ještě štěstí, že hlavní síla nárazu byla předními koly, jinak jsme mohli dopadnout hůř. Auto se odrazilo, letělo nějakých patnáct metrů a dopadlo na zem. Na video to je docela špatně vidět, bylo to opravdu strašně rychlé.

Havarované Mitsubishi Miroslava ZapletalaDakar 2010; uražené přední kolo Zapletalova Mitsubishi

Náraz do stěny kráteru odnesla přední náprava a pravé kolo vozu Mitsubishi.

Auto mělo uražený předek, promáčknuté plechy venku i vevnitř a ohnutý volant. Mně se celkem nic nestalo, protože jsem se v té chvíli ničeho nedržel. Ale Mirek volantu, a ještě byl zapřený nohama. Takže sílu nárazu dostal přímo do těla. Asi proto mu praskl obratel.

Měl obrovské bolesti a hned říkal, že má něco s páteří. Naštěstí mohl hýbat s rukama i nohama. Vylezl jsem z auta a pomohl Mirkovi ven. Asi po deseti minutách přistál vedle nás pořadatelský vrtulník s ředitelem soutěže a poskytli Mirkovi základní první pomoc.

Za chvíli tam byla i lékařská helikoptéra. Rozstřihli mu kombinézu, dali mu kapačky. Kvůli podezření na zranění páteře s ním hýbali co nejméně a naložili ho na speciální lůžko. Pak ho přemístili vrtulníkem do bivaku, kde následovala další vyšetření. Poté putoval do nemocnice v Iquique. Tam asi v osm večer zjistili, že má Mirek poškozený obratel.

Dakar 2010; jáma, kam spadlo Zapletalovo Mitsubishi.

Kráter hluboký 15 m a široký 4 se skrýval hned za horizontem. Nebyl nijak označen.

Dakar 2010; rozstřižená kombinéza Miroslava Zapletala

Záchranáři museli po nehodě kombinézu Miroslava Zapletala rozstřihnout.

V pátek večer ho vrtulník dopravil na operaci do Santiaga de Chile. Trochu jsme měli strach z úrovně lékařské péče, obzvlášť kvůli té operaci. Ale z více zdrojů jsme si ověřili, že jde o skutečně špičkovou kliniku.

Podle prvních informací se operace povedla. Teď se uvidí, jestli může letět domů hned, nebo podstoupí v Santiagu také rekonvalescenci a dostane se do Česka koncem ledna.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze