Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


VIDEO: Bláznivý kousek ruského letce. Skočil ze střechy Antarktidy

Valerij Rozov | foto: Red Bull

20 2010
Už skákal z kavkazského Elbrusu, po hlavě se vrhl i do aktivního vulkánu na Kamčatce. Teď se Rus Valerij Rozov rozhodl poměřit síly s dalším velikánem: v Antarktidě se vyškrábal na třítisícový vrchol Ulvetanna a pak v 30stupňovém mrazu plachtil nad bílým nekonečnem.

Už jeho cesta na Antarktidu nebyla jednoduchá. Rozov nejdřív putoval letadlem z Jihoafrické republiky k ruské výzkumné stanici Novolazarejskaja, odtud dalším letadlem k pohoří Drygalski.

Pak nasadil mačky, jistil se cepíny, nakonec po lanech šplhal kolmo vzhůru. Když vylezl na vrchol Vlčího zubu (2 971 metrů), zatnul pěst. "Hurá!"

Jenže to byla jenom polovina cesty. Nastrojil se do leteckého obleku, nasadil přilbu a odrazil se. Pak 45 sekund plachtil, než rozbalil padák a bezpečně přistál na ledové pláni.

"Cítil jsem se jako kosmonaut na cizí planetě," popisoval pak svoje pocity. Teploty totiž klesaly k minus třiceti a slunce svítilo nepřetržitě 24 hodin.

A protože musel čekat na letecký transport a počasí se mimořádně vyvedlo, Rozov se rozhodl zdolat ještě další dva vrcholy: Tungespissen (2 277 metrů) a Holtanna (2 650 m). Oba už ale skokani s padáky před ním využili.

Po návratu do Afriky ruský odvážlivec povídal: "Bylo to jako cesta na jinou planetu. Hory byly fantastické, tým úžasný, všechno se sešlo. Ještě teď tomu nemůžu uvěřit. Jsem velmi spokojený, úspěch expedice mě naplnil dlouhotrvajícím pocitem štěstí."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze