Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


VIDEO: Už vám nemůžeme věřit, kritizují atleti kvůli dopingu funkcionáře

10 2015
Ničíte náš sport, peníze jsou vám přednější než sportovci, kritizují atleti v čele s trojnásobným mistrem světa a olympijským vítězem v hodu diskem Robertem Hartingem mezinárodní atletickou federaci. V souvislosti s nedávným obviněním z rozšířeného užívání zakázaných látek v atletice vyslovili na sugestivním videu IAAF velkou nedůvěru.

Funkcionářům vyčítají nečinnost a nedůslednost v boji s dopingem. Na videu němečtí atleti vystupují se slogany typu „Už vám nemůžeme věřit“ či „Chci závodit proti čistým sportovcům, ne monstrům“. Harting sám oslovil federaci slovy „drahá IAAF“ a vyzval ji k činům. „Teď musíme konat,“ prohlásil.

Video je reakcí na nedávná obvinění stanice ARD a listu Sunday Times, podle nichž 146 medailistů z olympijských her a mistrovství světa v letech 2001 až 2012 v bězích na 800 metrů a delších a ve vícebojích mělo podezřelé výsledky krevních testů.

Údaje novináři získali bez souhlasu IAAF od utajeného zdroje, který jim poskytl databázi obsahující 12 000 vzorků od 5 000 atletů. Hodnoty pak nechali prozkoumat australskými antidopingovými experty Robinem Parisottem a Michaelem Ashendenem.

Robert Harting v diskařském kruhu na mistrovství Evropy v Curychu.
BOUŘLIVÉ OSLAVY. Německý dikař Robert Harting slaví svůj titul čestným kolečkem
DVOJNÁSOBNÝ ŠAMPION. Diskař Robert Harting obhájil světový titul z BErlína.

Německý diskař Robert Harting se proslavil skvělými výkony, divokými oslavami svých triumfů i nekompromisním postojem k dopingu. V posledních měsících byl zraněný a jeho start na blížícím se vrcholu sezony - MS v Pekingu - je stále nejistý.

IAAF už odmítla jejich tvrzení, že v minulých letech podezřelé výsledky krevních testů neřešila, a argumentovala, že od roku 2009, tedy po zavedení biologických pasů, potrestala kvůli abnormálním hodnotám krevního obrazu přes 60 atletů. Novými obviněními se bude zabývat nezávislá komise Světové antidopingové agentury WADA.

Harting se v boji za čistotu sportu projevil opakovaně. Například se nechal vyškrtnout z nominace na světového atleta roku 2014, aby se neocitl na stejné listině jako americký sprinter Justin Gatlin, který byl v minulosti dvakrát potrestán za porušení pravidel o dopingu.

Po zveřejnění videa jej IAAF ústy mluvčího Chrise Turnera v přátelském duchu pozvala do svého sídla, aby spolu problematiku dopingu prodiskutovali.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze