Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Víceboj v Kladně oživí americký debut i návštěva fenomenálního Eatona

Vícebojařský fenomén současnosti Ashton Eaton | foto: Reuters

13 2014
Několik velkých jmen odpadlo, nahradila je však jiná. Na mezinárodním vícebojařském mítinku v Kladně se dokonce objeví světový rekordman v desetiboji krajan Ashton Eaton, i když pouze jako host a rádce. Při sedmibojařském debutu pomůže své americké krajance - bronzové olympijské medailistce ve skoku do dálky z Londýna Janay DeLoachové-Soukupové.

Na osmý ročník mítinku nakonec nepřijdou původně ohlášené ukrajinská mistryně světa Hanna Melnyčenková či Polka Karolina Tymiňská, čtvrtá sedmibojařka na loňském MS v Moskvě, ale start osmadvacetileté Američanky i osobní účast Eatona je náhradou. DeLoachová-Soukupová je halovou vicemistryní světa a před dvěma lety skočila za sedm metrů.

"Nemám absolutně žádnou představu, jak bude můj víceboj vypadat," vykládala na stadionu Sletiště. "Nevím, co z toho bude. Závod si chci prostě jen užít a uvidíme, jak to dopadne," prohlásila. Není prý vyloučeno, že se v budoucnu bude víceboji věnovat víc. "Tohle je test, jak se u toho budu cítit. Nebojím se žádné disciplíny, i když se budu asi dost učit. Strach nemám," uvedla.

Eaton, který před dvěma lety vymazal výkonem 9 039 bodů Romana Šebrleho z rekordních tabulek a světové maximum drží i v hale, závodit nebude, neboť desetiboj vyměnil na jednu sezonu za běh na 400 metrů překážek. V této disciplíně nastoupí v úterý na Zlaté tretře.

"Snad mi poradí a pomůže, budu to potřebovat," usmála se Američanka. "Ne, ne, kouč ze mě nebude, ale když požádá, tak jí samozřejmě poradím a pomůžu," reagoval Eaton, úřadující mistr světa a olympijský vítěz.  

Favoritkou sedmiboje bude Eliška Klučinová, která v Götzisu útočila na vlastní český rekord z loňského MS v Moskvě (6 332), nyní má prý o něco lepší formu. "Chtěla bych se o to pokusit, ale jestli vyhraju? Uvidíme, co kolegyně tady vedle," poukázala s úsměvem na DeLoachovou-Soukupovou.

Mezi muži má nejlepší osobní rekord (8 725) dvaatřicetiletý Kazach Dmitrij Karpov, který byl v Kladně už pětkrát a v roce 2012 mítink vyhrál. Ukrajinec Oleksej Kasjanov měl v Götzisu potíže se zánětem v zubu, nyní už je prý v pořádku. "Byl jsem týden v nemocnici, ale už se cítím dobře," řekl před prvním startem sezony. "Uvidíme, co z toho vyleze, ale hlavně chci zůstat zdravý," uvedl vítěz závodu z roku 2010.

Adam Sebastian Helcelet se v Götzisu potýkal se zraněným kotníkem, ale už je také takřka zotavený. "Takže snad ty body budou výš. Úplně stoprocentní to není, ještě to v hlavě mám, ale nijak zásadně to nebolí. Takže bych se mohl zlepšit ve všem, v Götzisu to byly průměrné výkony, nic pořádně mi nevyšlo," komentoval součet 8 001 bodů.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze