Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vládce světových vícebojařů se ukáže doma. Posune zase hranice?

Takhle Ashton Eaton pózoval fotografům nedlouho před halovým světovým šampionátem atletů v Portlandu. | foto: Reuters

15 2016
Že by se našla disciplína, která umí zkrotit Ashtona Eatona? Na víkendovém americkém šampionátu čekal rekordman mezi atletickými univerzály na svůj pokus v dálce, jenže na něj z tyčkařského sektoru spadla laťka. Muselo to spravit až šest stehů.

„Pořád čekám, až mi někdo pošle snímky, jak mám celý obličej a ruce od krve. Někdo je přece musí mít,“ napsal Eaton již s úsměvem na Twitter. A dodal důležitější slova: „Připraven na Portland.“

Město růží, jak se Portlandu říká, hostí od čtvrtka halové mistrovství světa atletů a jednou z hlavních hvězd má být portlandská růže, jež vykvetla tak jako žádná jiná. Právě tady se Ashton James Eaton narodil v roce 1988 a město nemá mnoho slavnějších synů.

Eatonovi je 28 let a překonal všechny rekordy, které ve vícebojích lze zdolat. Venku pokořil dlouho „nepokořitelného“ Romana Šebrleho a loni se ještě zlepšil na 9 045 bodů; v hale při sedmiboji drží maximum 6 645 bodů. „Ten hlavní startuje - a zbytek bude stafáž,“ říká o jeho dominanci český šéftrenér Tomáš Dvořák.

Ashton Eaton pózuje s hodnotou svého světového rekordu v desetiboji - 9 039...
Americký desetibojař Ashton Eaton vytvořil na MS v Pekingu světový rekord.

Ashton Eaton s hodnotami svých dvou světových rekordů v desetiboji: v roce 2012 překonal maximum Romana Šebrleho, loni na MS v Pekingu svůj výkon ještě o šest bodů vylepšil.

Návrat do Portlandu je pro Eatona srdeční záležitostí. Na mistrovství USA si v aréně pro světový šampionát vyzkoušel šedesátku a dálku (a dostal po hlavě laťkou), v příštích dnech chce rodinu a kamarády maximálně potěšit.

A incident s kuriózním zraněním jej vyhecoval: „Poprvé se v rodném městě představím v tak důležitém závodě. Na víkend se v hledišti sejde velké množství známých. Snad laťku nechají i na můj závod a já si skokem přes ni zlepším osobák v tyčce.“

Zlepšování, to je jeho motto i motor. Neustále chce pokořovat tak rozdílné disciplíny, že se nabízí to, nač se jej zeptali novináři: „Cítíte se jako nejlepší sportovec světa?“

„Nemyslím si to. Jen jde o to, že v atletice a zvlášť ve vícebojích lze vaše výkony přesně změřit. A pak jsou sporty, kde běh či techniku takto nevyhodnotíte,“ odvětil Eaton.

S TRENÉREM. Ashton Eaton sdílí radost se svým koučem Harrym Marrou.

Ashton Eaton sdílí radost se svým koučem Harrym Marrou.

Těžké je hodnotit sám sebe, těžké je srovnávat. Proto vše více rozvedl jeho trenér, 68letý Harry Mara. A doplnil svůj seznam nejlepších: „Michael Jordan byl výjimečný sportovec. Stephen Curry má neuvěřitelnou koordinaci pohybů. Stejně tak Tom Brady v americkém fotbalu, ten by míčem trefil jehlu.“

Eaton je proti zmíněným hvězdám NBA či NFL „jen“ atletem - zástupcem sportu, v němž se nikdy neobjevovaly takové objemy peněz jako třeba v elitních zámořských ligách. Přesto má právo být s nimi poměřován.

„Jestli by zvládl lépe střílet na koš, než by se basketbalové legendy popasovaly s hodem oštěpem? Myslím, že rozhodně ano. Vy ne?“ usmál se na novináře Marra.

Ashton Eaton ve skoku do dálky na MS v Pekingu.
Ashton Eaton při vrhu koulí.
VÝŠKA. Ashton Eaton na MS v Pekingu.
POVEDENÁ ČTYŘSTOVKA. Ashton Eaton na MS v Pekingu.
Ashton Eaton při hodu diskem.
Ashton Eaton při skoku o tyči v desetiboji na MS v Pekingu.
Ashton Eaton na trati čtyřstovky.
9045. Ashton Eaton dokončil desetiboj na mistrovství světa v Pekingu ve...

Ashton Eaton při svém báječném vystoupení na světovém šampionátu v Pekingu.

Eaton od roku 2012 vyhrál všech šest nejvýznamnějších akcí, tedy olympiádu a halová i venkovní mistrovství světa. „Při vší úctě ke konkurenci, takový sportovec se může porazit jen sám,“ píše web šampionátu v Portlandu, což není protežování „syna Města růží“, nýbrž ryze reálný pohled na věc.

A rekord? Kouč Marra až straší soupeře, když o loňském velevýkonu 9 045 bodů při desetiboji na MS v Pekingu říká: „Ashton skvěle běhal, ale v technických disciplínách to nebyl on. Teď mu jdou dobře.“

Doma je doma. Pro krále univerzálů o důvod více, proč zase jednou překonat lidské hranice.Najdete na iDNES.czmobilní verze