Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vícebojař Eaton nemá zlato ani peníze. Ale má rekord snů

Ashton Eaton | foto: AP

16 2010
Zeptali se ho: "Jak si připadáte coby světový rekordman?" Odpověděl: "Nevím. Nikdy předtím jsem žádný rekord neměl." A po chvíli přemýšlení dodal: "Ale asi jsem teď nervózní." O víkendu, kdy výkvět světové atletiky pobýval v Dauhá, přiletěla nejsenzačnější zpráva úplně odjinud.

Ashton Eaton, dvaadvacetiletý student psychologie v Oregonu, vytvořil na univerzitním mistrovství USA ve Fayetteville výkonem 6 499 bodů světový rekord v sedmiboji! O 23 bodů tak překonal 17 let starý zápis legendárního Dana O’Briena, trojnásobného mistra světa. Dokázal, oč v minulých letech marně usilovali Dvořák, Nool, Šebrle i jeho vzor Bryan Clay.

Kdyby stejný výkon předvedl v Dauhá, pak by mu náleželo 90 tisíc dolarů za světový titul a za rekord, takřka 1,5 milionu korun. Jenže on by si je stejně nesměl vzít, protože má status amatéra a přišel by tak o stipendium na univerzitě.

To zatím Eatonovi vynášelo víc, vždyť loni skončil až osmnáctý na mistrovství světa v Berlíně. Letos se však s lednovými 6 256 body zařadil na 2. místo halových tabulek roku sedmibojařů. Nominaci do Dauhá přesto odmítl: "Musím si plnit povinnosti k univerzitě, chtějí, abych jel na univerzitní mistrovství." A tam to přišlo: šedesátka za 6,71, dálka 773, koule 13,12, výška 211, překážky 7,77, tyč 510... "Psst, neříkejte Ashtonovi, že to má rozjeté na svěťák, ať nezmatkuje," šuškali si jeho kolegové.

"Copak jsem blázen? Počítat umím," reagoval. Přesto nevěřil. Musel by závěrečných 1 000 metrů zvládnout v osobním rekordu 2:34,58. "To asi nepůjde. Ale co, poběžím tak rychle, jak umím." Šlo to. Byl pro jistotu ještě o dvě vteřiny rychlejší.

Chlapík, který v mládí hrál i americký fotbal a zápasil, nasbíral o 295 bodů víc než Bryan Clay, vítěz v Dauhá. Eatonův osobní kouč Tate Metcalf u toho nebyl, seděl o víkendu na obchodní konferenci. Pak dostal zprávu: "Ashton, světový rekord." A rozplakal se.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze