Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Potupa mistra světa: Vettel protestoval, nakonec týmového kolegu pustil

RED BULLY V AKCI. Sebastian Vettel a Daniel Ricciardo ve Velké ceně Číny formule 1. | foto: Reuters

20 2014
Již podruhé v sezoně musel Sebastian Vettel zapomenout na svou hrdost a pustit před sebe v závodě formule 1 týmového kolegu Daniela Ricciarda. To pro úřadujícího čtyřnásobného mistra světa není dobrá vizitka. Vettelovi se také ani trochu nechtělo...

Ten okamžik přišel ve 23. kole Velké ceny Číny. Daniel Ricciardo dojel Sebastiana Vettela a začal na něj útočit. "Daniel je rychlejší, pusť ho," uslyšel šampion ve vysílačce v dalším okruhu.

Vettelovi se však nechtělo a začal se do vysílačky vyptávat, zda-li má Ricciardo jinou strategii. Když mu bylo řečeno, že ne, dál bránil čtvrté místo. Až ve 26. kole, teď o dvě kola později, projel zatáčku širším obloukem a pustil Australana vpřed. Otázka je, zda-li by to udělal, kdyby na něj Ricciardo tak nekompromisně nezaútočil.

Podle šéfa týmu Cristiana Hornera by to udělal. Nechtěl dělat žádné problémy a neměl problém s tím, že Ricciarda pustí. Jen chtěl vědět víc informací a chtěl se ujistit se o tom, zda-li ho má opravdu pustit. "Když jsme si potom vysvětlili, že Daniel má novější pneumatiky a tedy je logicky rychlejší, Sebastian ho pustil."

Fotogalerie

Šéf stáje také odmítá spekulace, že čas ztracený za Vettelem mohl chybět Ricciardovi v závěru závodu a připravit tak tým Red Bull o třetí místo. Třetí Alonso nebyl při průjezdu cílem daleko. "Sebastian si počínal správně a nezapomeňte, že dojet Alonsa je jedna věc, předjet ho druhá. Ztrácíme pár koňských sil, takže na zdejších rovinkách jsme to měli přinejmenším problematické," vysvětlil nepříliš přesvědčivě Horner. Nicméně nepopřel, že Ricciardo za Vettelem nějaký čas ztratil.

Vettel sám řekl, že za sebou nedržel týmového kolegu déle, než bylo nezbytně nutné. "Nebyl důvod ho držet za sebou. Byl v této fázi závodu jasně rychlejší," řekl mistr světa. "Rozhodl jsem se, že ho pustím a postupně zjišťoval, že už ho nedojedu. Na první sadě pneumatik se mi jelo výborně, potom už to nebylo ono."

A co k celé diskutabilní situaci uvedl sám "poškozený" Daniel Ricciardo? Ten se vyhnul jakékoliv kontroverzi. "Nevím, opravdu si nejsem jistý," sdělil novinářům. "O komunikaci v rádiu jsem se na trati moc nestaral. Díval jsem se na další zatáčku, a tak nevím, jestli mě Sebastian pustil, nebo jsem ho normálně předjel. Důležité je, že jsem se dostal před něj."
 

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze