Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Veterán Tour se oblékl do žlutého

6 2000
T o u r s - Italský cyklista Alberto Elli je již třetím vedoucím mužem průběžného pořadí letošní Tour de France. Svou pozici zaujal po dnešní šesté etapě, kterou vyhrál Nizozemec Leon van Bon. Na trase z Vitre do Toursu, dlouhé 198,5 kilometru, dojela do cíle jako první dvanáctičlenná skupina, v níž byl i Elli. Druhé místo ve spurtu vybojoval Švýcar Markus Zberg a třetí skončil Emmanuel Magnien z Francie. Ital vystřídal ve vedení Francouze Laurenta Jalaberta, jenž vydržel ve žlutém trikotu pouze dva dny. Elli si oblékl žlutý trikot na Tour vůbec poprvé, přitom v tomto závodě startuje již pojedenácté.

Peloton čekala rovinatá trať napříč Bretaní s jediným pozvolným stoupáním, ale už na 14. kilometru se utvořila skupina dvanácti jezdců, kteří díky dobré spolupráci uhájili svůj náskok až do cíle. Hlavní pole nechalo uprchlíky odjet až na třináct minut, než začalo ztrátu stahovat, nedokázalo to však ani z poloviny a výsledná časová mezera mezi ním a tuctem jezdců vpředu činila 7:49 minuty. Konečný čas vítěze byl čtyři hodiny, 28 minut
a šest vteřin.

V cílové rovině si to o prvenství rozdali dva jezdci z Rabobanku, úspěšnější byl Van Bon, avšak nový vedoucí závodník vzešel ze stáje Telekom. Elli dojel šestý a ihned nechal volný průchod své radosti. "To je jedinečné. Nemohu svému výkonu uvěřit, cítím se přitom úplně čerstvý," svěřil se šestatřicetiletý veterán a nezapomněl poděkovat své rodině, že již tak dlouho snáší jeho putování po různých závodech. Tour se Ital účastní již pojedenácté.

Naopak Van Bon absolvuje prestižní závod teprve podruhé a byl rovněž spokojen: "Moje vítězství je výsledkem týmové práce, která byla opravdu vynikající," svěřil se. Elli vede před Francouzem Fabricem Gougotem na druhém místě průběžného pořadí o dvanáct vteřin, třetí Marc Wauters z Belgie ztrácí minutu a 17 sekund.

Výsledky:
6. etapa - 198,5 km (průměr 44,424 km/h):
1. Van Bon (Niz.) 4:28:06 hod., 2. Zberg (Švýc.), 3. Magnien (Fr.), 4. Knaven (Niz.), 5. Pižiks (Lit.), 6. Elli (It.), 7. Gougot (Fr.), 8. Commesso (It.), 9. Durand (Fr.), 10. Arrieta (Šp.) všichni stejný čas, ...126. Padrnos (ČR) -7:49 min.
Průběžné pořadí: 1. Elli 18:58:40, 2. Gougot -12 s, 3. Wauters (Belg.) -1:17 min., 4. Chanteur (Fr.) -2:56, 5. Arrieta -3:08, 6. Durand -3:27, ...161. Padrnos -15:13.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze