Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Veterán s doutníkem Jiménez zachoval klid, vyhrál a šel si zapálit

Miguel Ángel Jiménez si zapaluje první doutník po svém vítězství ve čtvrtém dnu Ryder Cupu 2010. | foto: AP

4 2010
Newport (Od zvláštního zpravodaje IDNES.cz) - Nedá se to brát doslova, ale možná, že jeden z nejdůležitějších bodů získal pro vítěznou Evropu nejstarší muž ze všech čtyřiadvaceti účastníků Ryder Cupu. Šestačtyřicetiletý Miguel Ángel Jiménez měl přitom podle předpokladů podlehnout ranaři Bubbovi Watsonovi.

Deník The Independent v predikci ke každému z dvanácti single zápasů napsal, že pokud se Američan udrží na fairwaji, nemá jeho soupeř šanci. Španělovy drivy měly být podle statistiky zhruba o padesát metrů kratší.

Jenže už poněkolikáté se ukázalo, že zejména v jamkovce se zápasy vyhrávají kolem greenu a na něm. Místo aby byly pro sedmý duel pondělního programu určující odpaly z týčka, paradoxně ho "ukončila" neuvěřitelná Jiménezova rána z písku. Respektive putt následující po ní.

Miguel Ángel Jiménez, čtvrtý den Ryder Cupu 2010.

Po všem bylo dokonce už na patnácté jamce a o více než dekádu mladšímu golfistovi nezbylo než poblahopřát svému přemožiteli. Ten se při svém čtvrtém startu v Ryder Cupu konečně dočkal vítězství ve finálovém dnu, kdy se hrají "dvouhry".

"To je pro mě zvlášť významné," přiznal Jiménez, oblíbený na každém turnaji, kam přijede, na některých místech pak obzvlášť. Designér hřiště v podbeskydské Čeladné byl po dva roky tváří Czech Open, které se tam loni a letos konalo. Ovace ho čekaly i ve Švýcarsku, Rakousku a jinde, největší samozřejmě v rodné zemi.

Bubba Watson, čtvrtý den Ryder Cupu 2010.

Bubba Watson neměl svůj den, lovil míč i ve vodě, ale Jiménez jej přehrál vlastním skvělým výkonem.

Ale oblíbili si ho i Britové a nad velšským resortem Celtic Manor se ještě dlouho bude linout vůně jeho oblíbených kubánských doutníků. Při Ryder Cupu jich vykouřil krabici a těch tradičně vítězných bylo hned několik...

"Tenhle zápas pro mě hodně znamená. Tolik skvělých hráčů na obou stranách, každý bod byl potřeba. Jsem rád, že, že ten můj nám pomohl vyhrát Ryder Cup," těšil se Jiménez, jenž už zažil výhru v týmové soutěži před šesti lety.

A jak to bylo na oné patnácté jamce? Ano, to je ta, která se za budoucího běžného provozu bude hrát jako dogleg kolem stromů. jenže profesionálové dostali možnost hrát úzkým průhledem mezi korunami rovnou na green. Prostě výzva jako stvořená pro hittery Watsonova ražení.

Miguel Ángel Jiménez se zdraví se španělským fanouškem po svém vítězství ve čtvrtém dnu Ryder Cupu 2010.

Miguel Ángel Jiménez se zdraví se španělským fanouškem po svém vítězství ve čtvrtém dnu Ryder Cupu 2010.

Bubba i tentokrát podle předpokladů Jiméneze předrajvoval (jako na všech předchozích jamkách), ale poslal míč příliš doleva. Měl mít ještě šanci, protože Jiménez trefil bunker.

Z něj ovšem poslal balon na třicet centimetrů od jamky a svým čtvrtým birdie ukončil zápas.

Jiménez popsal situaci s humorným nadhledem: "Přijdu a koukám na to - je jasné, že se budu muset postavit mimo bunker. Míč tam tak leží a jediná věc, kterou musím udělat, je uchovat si správný úderový rytmus a vyrolovat ho na green. Perfektní věc."Najdete na iDNES.czmobilní verze