Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Veslování žije ve stínu zářící hvězdy Synka. A jak je v něm Knapkové?

Skifařka Mirka Knapková | foto: Ivana Roháčková

4 2010
Hamilton (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - České veslování se hřeje v záři skifařské superhvězdy Ondřeje Synka, letos neporaženého vládce Světového poháru. A zároveň se krčí v jeho stínu.

Synkova loď i vesla jsou oblepeny logy jeho hrdých sponzorů. Česká televize dokola dává jeho medailon, natočený kvůli letošnímu mistrovství světa. V rozhlase vysílají Synkovy vzkazy fanouškům z Nového Zélandu, kde tento týden probíhá boj o světový veslařský trůn.

A že se o něj chystá poprat také Mirka Knapková? Nebo snad ještě někdo další? Pardon – a kdo? "Ráda bych také jako Ondra měla oceněnou svoji práci, ale nejdřív musím mít výsledky, jako má on," říká mnohonásobná světová medailistka a vítězka Světového poháru Knapková, jež sama vozí logo jediného sponzora.

Tyhle dva dělí vlastně jen detail. V případě "malých" sportů, jako je veslování, však dost podstatný – Synkovo olympijské stříbro z Pekingu. "Tam se to zlomilo. Do té doby jsem měl jednoho sponzora, tak jako dnes Mirka, po olympijské medaili se to rozjelo," říká Synek.

Ne že by něco "rozjel" on sám, to jeho agentura SportInvest se činí. Firma Kentaura, jež obchodně stojí za Knapkovou, má po nedávném provalení lobbistického zbrojního skandálu jejího majitele Josefa Jindry nejspíš co dělat sama se sebou.

Zato Synkovi manažeři za pomoci skifařových sponzorů dokázali českým fanouškům zařídit dokonce i televizní přenosy z podivného světového šampionátu, konaného na exotickém konci světa v bláznivém termínu, a tedy vysílané v pozdních nočních časech.

Samozřejmě jde primárně o to, vysílat Synkovy závody, ale s ním se nakonec díky zakoupení přenosových práv svezou i ostatní Češi. Synek tak i v listopadu dokáže připomenout samu existenci veslařského sportu v Česku. "Je to tak, díky Ondrovi je vidět celé naše veslování," souhlasí Knapková.

Role Synka spasitele jde až tak daleko, že díky jeho sponzorům je dnes celý národní tým slušně vymóděn. "Oblečení výpravy i české závodní dresy také vlastně přešly přes můj sponzoring," připouští Synek.

V noci na dnešek se jelo na Novém Zélandu semifinále mistrovství světa. Obě české hvězdy, Ondřej Synek i Mirka Knapková, v boji o finále narazily na své největší soky: čtyřnásobné mistry světa Novozélanďana Drysdalea a Bělorusku Karstenovou.

Oba čeští skifaři sice prohráli, ale jistili postup ze druhého místa a čeká je boj o medaile. Vystoupí po finále Knapková ze Synkova stínu? Anebo se v něm snad ztratí docela?

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze