Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Veslaři pojedou do Bělehradu na ME autobusem, Knapková se Synkem poletí

Mirka Knapková | foto: AP

27 2014
Hned patnáct českých posádek se představí v závěru týdne na evropském šampionátu ve veslování v Bělehradě. Jde o rekordní počet, ostatně rekordní je tento šampionát v několika pohledech už před pátečními rozjížďkami: zúčastní se jej 659 závodníků ze 36 zemí.

"Je vidět, že přeložením s podzimního na jarní termín získává mistrovství Evropy na důležitosti," uvedl šéftrenér reprezentace Přemysl Panuška.

Čeští veslaři obsadí patnáct ze sedmnácti disciplín, před nimi jsou už jen Velká Británie (16) a Německo, Itálie a Nizozemsko (17 disciplín). "Chceme dát příležitost co největšímu počtu veslařů. Budujeme tým, který směřuje k olympijské kvalifikaci, ta proběhne v příštím roce," vysvětlil Panuška.

Hlavními hvězdami ve výpravě budou tradičně skifaři Miroslava Knapková a Ondřej Synek; jak olympijská vítězka, tak úřadující mistr světa budou na slepém rameni řeky Sávy obhajovat tituly z loňské Sevilly. Jejich postavení ve světovém veslování se promítá i do skutečnosti, že oba do Bělehradu poletí, zatímco ostatní rovněž ve středu vyrazí autobusem, ale už brzy ráno. "Musí si nás hýčkat," usmál se Synek.

Změna na postu veslovoda

Výprava má opět medailové cíle, ty se však tentokrát netýkají pouze skifařů. "Chtěli bychom přivézt nejméně tři medaile, kromě Knapkové a Synka máme další minimálně dvě silné posádky," pravil Panuška.

Nominace veslařů na ME

MUŽI - skif: Ondřej Synek (trenér Milan Doleček), dvojskif: Michal Plocek, Jan Andrle (Michal Vabroušek), párová čtyřka: David Jirka, Petr Buzrla, Jakub Houska, Martin Basl (Sergej Kruťjakov), dvojka "bez": Petr Melichar, Jakub Koloc (Sergej Kruťjakov), čtyřka "bez": Adam Štěrbák, Jakub Podrazil, Milan Doleček ml., Jan Pilc (Petr Blecha), osma: Adam Štěrbák, Jakub Paroulek, Jakub Litera, Jan Lepier, Karel Běhal, Jiří Srna, Karoslav Kedaj, Miroslav Sagr - Oldřich Hejdušek, skif l. váhy: Petr Cabla (Vlastimil Cabla), dvosjkif l. váhy: Ondřej Vetešník, Jan Vetešník (Rudolf Kopřiva), dvojka "bez" l. váhy: Miroslav Vraštil, Jiří Kopáč (Kopřiva), čtyřka "bez" l. váhy: Milan Viktora, Karel Zadák, Jan Hájek, MJichael Humpolec (Kopřiva).

ŽENY - skif: Miroslava Knapková (trenér Tomáš Kacovský), dvojskif: Lenka Antošová, Žábová Lucie (Josef Lukš), dvojka "bez": Kateřina Kopecká, Martina Stillerová (Lukš), skif l. váhy: Markéta Pazderková (Kacovský), dvojskif l. váhy: Daniela Nacházelová, Ricky Nencini (David Gomez).

Které sestavy to jsou? Dvojka bez kormidelníka lehkých vah Vraštil, Kopáč a noncox čili čtyřka "bez", která se na loňském MS v Koreji probila do šestičlenného finále. "Lehkáči, kteří se dosud obětovali ve prospěch větší posádky, prahnou po úspěchu. U čtyřky je to bohužel složitější, neboť veslovod Matyáš Klang onemocněl a nahradí jej Adam Štěrbák. Výměna na tak zásadním postu všechno trochu komplikuje," zachmuřil se reprezentační kouč.

Podle Petra Blechy, trenéra posádky, by však situace nemusela být beznadějná. "Není to tak, že by Adam neměl zkušenosti, před třemi lety se podílel na medaili dvojskifu z juniorského mistrovství světa. Patřil k párovým veslařům, tam se ale nepohodl a teď dostal šanci ukázat, že mu křivdili. Vybral jsem si ho proto, že je zodpovědný, navíc velmi dobře disponovaný fyzicky. Na trénincích je velmi dobrý, jen to musí přenést do závodů," přiblížil trenér.

Posádka tak pojede v sestavě Štěrbák, Podrazil, Doleček, Pilc.

Mistrovství prý není ohrožené

Šampionát se uskuteční od pátku do neděle tak trochu ve stínu rozsáhlých a tragických povodní, které Balkán a tudíž také Srbsko postihly.

"Hlavní město by ale mělo být v pořádku. Pořadatelé nás ujišťují, že mistrovství není ohrožené, slepé rameno Sávy je navíc oddělené od hlavního toku zdymadly. Půvabné závodiště, které známe ze Světového poháru 2012, je prý nedotčené," konstatoval Panuška.

Rozjížďky a opravy jsou na programu v pátek, semifinále v sobotu a finálový program v neděli 1. června. Finálové jízdy bude přenášet televize na programu ČT Sport (bloky od 10.30 a 13.15).Najdete na iDNES.czmobilní verze