Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Na ME v čele se slavnými skifaři. Jezero v Brandenburgu nastaví zrcadlo

Miroslava Knapková | foto: AP

2 2016
V nebývalém počtu třinácti posádek vyrazí česká veslařská reprezentace na mistrovství Evropy, které se uskuteční od pátku do neděle na větrném jezeře v německém Brandenburgu. Ve výpravě nebudou chybět skifařské klenoty Miroslava Topinková Knapková s Ondřejem Synkem, stejně jako čtyřka "bez" lehké váhy mužů, která si na loňském MS rovněž vyjela účast na hrách v Rio de Janeiru.

„Chtěli jsme dát šanci co největšímu počtu posádek, aby všechny měly šanci ucházet se o účast v evropské olympijské dokvalifikaci. Ta se pojede o víkendu 23. až 25. května v Lucernu, týden před tamní regatou Světového poháru. Motivaci mají, na šampionátu aspoň uvidíme, jak na tom naše veslování je,“ vysvětlil místopředseda svazu pro sport Václav Chalupa, který zaskakuje i na postu šéftrenéra reprezentace. Toho veslaři stále hledají.

Úřadující olympijská vítězka Topinková Knapková, kterou nyní čeká obhajoba loňského titulu evropské šampionky, bude chtít v Brandenburgu odčinit nazdar z úvodního závodu SP Varese. Tam při své letošní závodní premiéře poprvé v životě jela ve finále C.

„Myslela jsem, že mám dobrou formu, ale nedopadlo to podle představ, byť jsem v rozjížďkách zajela celkově druhý nejrychlejší čas. Jenže oprava mi pak nevyšla a bylo z toho až to nejmenší finále... Výrobce mého skifu potom přiznal, že loď měla špatně nastavený krakorec, který drží veslo, ale na to se nechci vymlouvat. Teď pojedu na nové lodi a půjde mi o co nejlepší výsledek. Ten člověka povzbudí v jakékoli sezoně, ale v té s olympijským vrcholem to platí dvojnásob,“ uvedla skifařka.

Letošní premiéra čeká Synka, stříbrného z her v Pekingu i Londýně, který od poslední olympiády přizdobil svoji sbírku třemi tituly mistra světa. „Veslování je takový blbý sport - před prvním závodem těžko můžete říkat, jak na tom jste, když nemáte poměření se soupeři. Ale doufám, že to bude dobrý start,“ pravil Synek, který, podobně jako Topinková Knapková, vstupuje do šestnácté sezony mezi světovou špičkou.

Skifař Ondřej Synek se raduje ze svého čtvrtého titulu (třetí za sebou) mistra...

Skifař Ondřej Synek

Chalupa: Ať se ví, kdo je pánem

„Věřím, že oba naši VIP závodníci podají takové výkony, aby se vědělo, kdo je v jejich disciplínách pánem,“ doplnil Chalupa.

Třetí přední lodí českého veslování je čtyřka „bez“ lehkých vah v sestavě Miroslav Vraštil, Jiří Kopáč, Michael Humpolec, Ondřej Vetešník, která ve zmíněném Varese dojela ve finále šestá. Oproti minulosti to bylo v pozměněném složení posádky, namísto Humpolce v ní dříve seděl Vetešníkův bratr - dvojče Jan.

„Trenéři měli jiný názor na naše veslařské provedení. Zprvu to bylo těžké, když jsem neměl bratra za zády, ale finále z Varese mě příjemně překvapilo. Půjde nám samozřejmě o co nejlepší výsledek, ale Honza, který teď pojede lehký dvojskif, pracuje na tom, aby se do sestavy vrátil,“ povídal Ondřej Vetešník, strok posádky.

„Všichni víme, že vrchol bude až v Riu. Pokud se teď zadaří, bude nám jasné, že jsme na dobré cestě. A pokud ne, budeme vědět, co vylepšit,“ dodal Vetešník.

Motivaci mají i ostatní

Druhou skupinou českých posádek pro Brandenburg jsou ty, jež si v domácích kontrolních závodech vyjely účast v olympijské dokvalifikaci v Lucernu. Patří sem čtyřka „bez“ Jech, Šágr, Makovička, Lapáček, dvojskif Plocek, Klang, dvojka „bez“ Podrazil, Helešic a dvojskif lehké váhy Jan Vetešník, Slavík, stejně jako ženský dvojskif Fleissnerová, Antošová a dvojka „bez“ Kopecká, Stillerová.

„Také veslaři teď uvidí, jak na tom před Lucernem jsou a na čem je ještě třeba zapracovat. Pořád ale věříme, že v dokvalifikaci může některá z posádek uspět, i když konkurence tam bude velká,“ nastínil Chalupa, zatímco svazový šéf Dušan Macháček odmítl názor, že by zbývajicí posádky, párová čtyřka a osma mužů a dvojskif žen lehké váhy, jely do Brandenburgu za odměnu.

„V olympijské sezoně není mistrovství světa, ale jde o perspektivní závodníky a pokud v Brandenburgu nepropadnou, mohou si vyjet účast na Světovém poháru v Poznani. Mirka a Ondra berou mistrovství Evropy jako test současné formy, nicméně i ostatní mají motivaci,“ pokýval hlavou Macháček.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze