Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tvrdý boj o Rio. Veslaři by v Lucernu rádi srovnali krok s kanoisty

Takhle se Lenka Antošová (vlevo) a Kristýna Fleissnerová radovaly po nečekaném bronzu z mistrovství Evropy. O úspěch se nyní pokusí i v Lucernu. | foto: Ivana Roháčková

20 2016
Poslední šance. Někomu se možná naskytne jednou za život. Od neděle do úterý rozčeří hladinu jezera v Lucernu záběry vesel při dodatečné olympijské kvalifikaci pro Rio de Janeiro. Bude to sice „jen“ předehra regaty Světového poháru, která na dokvalifikaci naváže, ale vábnička Ria dělá své. „Bude to hodně tvrdý boj,“ má jasno šéf veslařského svazu Dušan Macháček.

O šanci přidat se ke skifařům Synkovi a Knapkové a také k posádce čtyřky bez kormidelníka lehkých vah se hodlá poprat šest českých posádek. V drtivé většině disciplín postoupí první dvě lodě, pouze v případě ženských dvojek „bez“ půjde o dvojnásobný počet.

Která z českých lodí má největší šanci? Soudě podle výsledků nedávného mistrovství Evropy v Brandenburgu by to měl být ženský dvojskif Lenka Antošová, Kristýna Fleissnerová. Vedle bronzového Synka se tam obě veslařky prosadily nejvýrazněji, když překvapily rovněž bronzem.

Kdo se popere o olympiádu

Muži: Jakub Podrazil, Lukáš Helešic (dvojka „bez“), Michal Plocek, Matyáš Klang (dvojskif), Jan Vetešník, Martin Slavík (dvojskif lehkých vah), Miroslav Jech, Miloslav Šágr, Jakub Makovička, Jan Lapáček (čtyřka „bez“).

Ženy: Kateřina Kopecká, Martina Stillerová (dvojka „bez“), Kristýna Fleissnerová, Lenka Antošová (dvojskif).

„Děvčata mají velkou příležitost. Evropský bronz je jejich životním úspěchem, ale mohou se dostat ještě dál,“ míní místopředseda veslařského svazu Václav Chalupa, bývalý sběratel světových medailí. „Nezapomeňte, že na loňském mistrovství světa ve Francii skončily deváté, čímž jim přímý postup do Ria unikl o jediné místo,“ připomíná.

Uspět by ale mohly i další posádky, především dvojka bez kormidelníka Jakub Podrazil, Lukáš Helešic. Ta skončila na ME v Brandenburgu čtvrtá, čímž se postarala o třetí nejlepší český výsledek. „To pro ně bylo velké povzbuzení. Jejich disciplína bude nabitá, ale odjeli s odhodláním,“ dokládá Chalupa.

Další české posádky, které budou v Lucernu bojovat o Rio, skončily na mistrovství Evropy ve finále B. „Výkonnostně na tom není špatně dvojskif Michal Plocek, Matyáš Klang, jenže také v tomto případě je důležitým aspektem konkurence,“ upozorňuje svazový šéf Macháček.

Synek: Tufte vycítil šanci na dvojskifu

V této disciplíně bude startovat například i Nor Olaf Tufte, dvojnásobný olympijský vítěz na skifu (z Atén a Pekingu), který už se do Ria kvalifikoval na loňském MS čtvrtým místem ve své disciplíně. V Lucernu ale usedne do dvojskifu spolu s Kjetilem Borchem, který právě na tomto plavidle ovládl mistrovství světa v roce 2013 v Koreji.

Proč se veslařská legenda odhodlala k tomuto kroku? „Je to jednoduché - čtyřicátník Olaf vycítil, že větší šanci na medaili bude mít v Riu na dvojskifu,“ vysvětluje Ondřej Synek.

S čím by byli veslařští šéfové v Lucernu spokojeni? „Budeme šťastní za každý postup do Ria. Ale bude to těžké - dodatečná kvalifikace je hodně ošidná, skoro pokaždé se objeví někdo, s kým se předem nepočítalo,“ upozorňuje Chalupa.

„Pokaždé vedeme takový nevypsaný souboj s rychlostními kanoisty, našimi kamarády. Na olympiádu už postoupilo pět jejich posádek, rádi bychom s nimi srovnali krok,“ říká šéf svazu Macháček a připomíná tak úspěchy kanoisty Fuksy, kajakáře Dostála, čtyřkajaku a kajakáře Švába na dvoustovce, k nimž se ve čtvrtek v Duisburgu přidala i deblkanoe Radoň, Dvořák.

„Nemluvě o tom, že na olympiádě v Londýně jsme měli právě pět posádek. Bylo by prima, kdybychom to v Riu zopakovali,“ dodává Macháček.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze