Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Skifařka Knapková po čtvrtém místě v Sydney: Trenér mi dal jedničku

Veslařka Miroslava Knapková při tréninku. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

1 2014
Může si olympijská vítězka dovolit čtvrté místo v úvodním závodě Světového poháru? Může, pakliže změní model přípravy a ve svém prvním závodě roku narazí na tradičně silné soupeřky, pro něž na jižní polokouli vrcholí léto. A pokud ji postihnou zdravotní patálie a Miroslava Knapková váhá, zda vůbec startovat.

"Vůbec nejsem zklamaná. Závod byl vyvrcholením mojí téměř měsíční přípravy v Austrálii, podmínky tady byly úžasné. Jela jsem sem především na soustředění a Světový pohár byl jen takovým testem. Forma vítězné Novozélanďanky Emmy Twiggové a Australanky Kim Crowové, úřadující mistryně světa, jež skončila za ní, se dala očekávat, mají naveslováno mnohem víc kilometrů než já," hlásí ze Sydney třiatřicetiletá Knapková, mj. i mistryně světa z roku 2011, která se vrátí domů ve čtvrtek.

Opravdu nejste ani trochu rozladěná?
Nejsem. Už jenom proto, že start v prvním závodě na konci března je pro mě dost neobvyklý. Jindy se touto dobou chystám na distanční závod na šest kilometrů, který bývá v půlce dubna, a teprve potom přecházím na dvoukilometrovou trať. V tuto dobu se spíš trénuje ještě vytrvalost, takže jsem byla sama překvapená, jak snadno se dostávám do závodního tempa. Byl to můj nejrychlejší závod v tomto období - v březnu jsem v bezvětří za 7:31 ještě nikdy nejela.

Překvapilo vás v závodě ještě něco?
Ale ano, především soupeřky z Číny - jejich připravenost v prvním kole Světového poháru byla výborná, především jejich finiš. Nejlepší z nich, Tuan Ťung-li, mě v boji o třetí místo porazila o tři čtvrtě lodi. A taky mě překvapil famózní závěr Emmy. Předjet Kim ve finiši o pár centimetrů je super výkon.

Co vám po závodě řekl trenér Tomáš Kacovský?
Že budeme muset ještě zapracovat na kvalitě dráhového tempa, ale že mi dává jedničku s hvězdičkou za bojovnost. Poslední pětistovku jsem jela nejrychleji ze všech. I přesto, že jsem krátce před závodem měla zdravotní potíže a musela jsem omezit trénink.

O co šlo?
Nějak se mi při tréninku zablokovala záda, pár dní před závodem jsem myslela, že se odhlásím. Pořadatelé mi ale pomohli, sehnali fyzioterapeuta a naštěstí to přestalo. Domácí o můj start hodně stáli. Na tenhle první závod jezdí málo veslařů, většinou se teprve rozjíždějí v Evropě; v mojí disciplíně ale byla konkurence na vysoké úrovni, Kim i Emma jsou sběratelky medailí. A na loňském mistrovství světa jsme všechny tři stály na stupních.

Proč jste vlastně zvolila přípravu v Austrálii?
Většinou mi chvíli trvá, než se v sezoně rozzávodím, první závody nemívám úplně přesvědčivé. A jelikož se mistrovství Evropy posunulo na začátek sezony, letos se pojede na přelomu května a června v Bělehradě, chtěla jsem si udělat náskok. Prostě zkoušíme, jestli nebude lepší začít se závody dřív.Najdete na iDNES.czmobilní verze