Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Věřte, nevěřte. Tyson Gay opět vládne sprinterům

PÁDÍM VPŘED! Americký sprinter Tyson Gay zaběhl na Diamantové lize v Londýně stovku za 9,78 vteřiny. | foto: AP

16 2010
Dlouhé dva roky byl ve stínu Usaina Bolta. Ale teď si – aspoň pro zbytek sezony – zabírá jeho místo krále nejrychlejších mužů světa: americký sprinter Tyson Gay už Bolta na stovce porazil a navrch teď v Londýně zaběhl nejlepší čas roku.

A nejlepším sprinterem roku 2010 je... Tyson Gay! Pokud byste takovou prognózu pronesli před sezonou, měli by vás za blázna. A co potom na jaře? Usain Bolt běžel hned v květnu stovku za 9,86, Gay laboroval se zraněným tříslem a odříkal starty. O tři měsíce později je vše naruby.

Bolt kvůli bolavým zádům předčasně ukončil sezonu. Když jej minulý týden vyšetřoval Hans Müller-Wohlfahrt, týmový lékař Bayernu Mnichov, lelkoval Bolt na tréninku Bayernu a kouči Van Gaalovi se žertem nabízel: "Mohl bych za vás příští rok hrát."

Gay je naopak tím, kdo vládne na dráze. V Gatesheadu porazil na stovce Powella. Ve Stockholmu porazil Bolta. V Londýně pak běžel nejlepší světový čas roku 9,78 – v protivětru a na mokré dráze! "Posledních pár týdnů bylo prostě jedinečných," řekl tichý 28letý chlapík, který si nikdy nepotrpěl na velká slova.

"Z Londýna Gay odeslal Boltovi vzkaz: Musíš být příští sezonu v nejlepší fyzické kondici, pokud si chceš udržet svůj status superstar," psal list The Guardian, ačkoli Gay namítal: "Nechtěl jsem za každou cenu posílat Usainovi nějaký vzkaz. Běžel jsem si svůj vlastní závod. I když je pro mě důležité být na špici tabulek."

Tentokrát se všichni soupeři stali jeho vyzyvateli. Před týdnem ve Stockholmu byl on sám vyzyvatelem Bolta. "Do toho duelu jsem vložil tolik adrenalinu a tolik mentální a fyzické přípravy, že jsem po něm byl úplně vyřízený."

Přesto tehdejší vítězství nepřeceňoval. "Usainova noha nebyla stoprocentní. Těším se, až se zase utkáme a budeme oba zdraví," říkal.

PORAŽEN. Světový rekordman Usain Bolt (vpravo) poprvé po dvou letech prohrál, porazil ho Američan Tyson Gay.

PORAŽEN. Světový rekordman Usain Bolt (vpravo) poprvé po dvou letech prohrál, porazil ho Američan Tyson Gay.

Dva roky v Boltově stínu

Teprve s odstupem několika dnů začal Gay vnímat, co to znamená narušit Boltovu auru nedotknutelnosti. Třeba kdyžmu začaly přicházet textové zprávy a maily od přátel z rodného Lexingtonu. "Psali, jak jsou mé město i celé Kentucky ve vytržení, že jsem vyhrál nad Boltem."

Potom přiletěl do Londýna a při výletu po městě ho obklopilo asi 15 školaček. Každá s ním chtěla fotku. "Byl jsem šokován." Nebo další scéna – stál u autobusové zastávky a najednou ze skupiny dětí kdosi vykřikl: "Tyson Gay. Je to opravdu on!"

Jediný závod změnil jeho svět. "Po dvou letech v Usainově stínu je to pro mě takřka nové, že mě lidé poznávají. Zní to bláznivě, ale díky vítězství ve Stockholmu jsem získal víc pozornosti než po titulech mistra světa v roce 2007."

Ano, v Ósace 2007 vybojoval právě Gay, nejsledovanější atlet šampionátu, sprinterské double. Dávno se to zdá: tehdy se vyprávěly příběhy, jak běhaly už jeho babička i matka, jak v dětství prohrával se starší sestrou Tiffany, jak se po škole honili po okolních kopcích nebo jak je nábožensky založený. "Opravdu věřím, že Bůh do mě vložil schopnosti, díky nimžmohu dokázat nečekané," tvrdil.

Tyson Gay poráží Asafu Powella ve finiši závodu na 100 m.

Tyson Gay poráží Asafu Powella ve finiši závodu na 100 m.

Očekávejte ještě větší věci

Od chvíle, kdy jej Bolt porazil na mítinku v New Yorku 2008 a navrch tam zaběhl světový rekord 9,72, byl Jamajčan nejzářivější hvězdou sprinterského souhvězdí. Bolt inkasoval za každý start 350 tisíc dolarů, zatímco Gay 80 tisíc. "Jsme v jiných daňových skupinách," smál se Američan.

V Boltově stínu proto zanikl i letošní Gayův čas na 400 metrů: 44,89. Stal se první mmužem historie, jenž zaběhl stovku pod 10, dvoustovku pod 20 a čtvrtku pod 45 vteřin.

"Nejsem ještě v nejlepší formě svého života. Stále bojuji s několika drobnými zraněními," říkal v Londýně, kde si za cílem mnul tříslo. "Ale kouč mi řekl, že už teď mohu běžet 9,7 v jakýchkoli podmínkách. Ukázal jsem, že měl pravdu. Myslím, že ode mě můžete očekávat ještě mnohem větší věci."

Pro světovou atletiku je znovuzrozený Gay požehnáním. "Spousta lidí si myslela: Bolt nikdy neprohraje. Na každé tiskové konferenci se mě ptali, jestli ho vůbec někdy porazím. Teď si připadám, jako by ze mě spadlo závaží."

Bolt mu obratem vzkázal: "Příští rok budu zase stoprocentně připraven. Mým cílem je světový rekord." Máme se na co těšit. Na strhující souboje. A na časy začínající 9,5?

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze