Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Verner zkouší čtverný toeloop a hraje pantomimu

31 2003
Praha - Dočká se Petr Barna nástupce? Předvede další český krasobruslař v závodě čtverný skok? Třináct let zůstává Barna osamocený. Ale Tomáš Verner je blízko. "Čtverák? Stačí dobře se natočit a pak už jen rotovat a rotovat," říká sedmnáctiletý talent..

Na tréninkovém ledu pokořil čtverný toeloop poprvé v březnu při mistrovství světa ve Washingtonu. V závodním stresu to zatím nedokázal. Před třemi týdny ve švédském Malmö se málem radoval. Stačilo, aby mu nepodjela brusle.

"Tomáš zvládá čtverák tak na osmdesát procent," soudí trenérka Vlasta Kopřivová. Bez něj by Verner mezi muži jen paběrkoval. "A já nechci být řadový bruslař. Chci být vynikající," tvrdí.

Na podzim vyhrál závod juniorské Grand Prix v Ostravě, ve finále celého seriálu obsadil v Malmö šesté místo. Trenérka kritizovala rozhodčí. "Zaměřili se na souboj zámoří s Ruskem a nás odstřelili."

Na pražském stadionu Hasa se přetahují s rekreanty. "Ráno, než přijde veřejnost, to ještě ujde. Potom už je led zdevastovaný. O Vánocích chodily bruslit davy lidí. Jablko by mezi nimi nepropadlo," hlásí Kopřivová.

V Česku neexistuje žádný soupeř, který Vernera potáhne výš. Za motivací musí do světa. V Oberstdorfu piluje techniku s německým mistrem Smalunem a Italkou Kostnerovou, čtvrtou Evropankou.

Tři týdny strávil také u ruského kouče Sinicyna v Coloradu Springs. Minulou sezonu si bruslí prokopl nohu, dva měsíce stál. O to větší cíle má tentokrát: "Medaili z juniorského mistrovství světa a první desítku na dospělé Evropě."

Třetí ročník gymnázia studuje bez individuálního plánu. Nosí dvojky a trojky, nad nimiž blahosklonně přivírá oči i Vernerův otec, primář českobudějovické nemocnice. "Táta ví, že toho mám moc."

Nedávno nacvičil nový exhibiční program. Pantomimu! Na led tlačí imaginární klavír, vyhání odtud zpěvačku, tancuje rokenrol. "Takové číslo mu sedí. Tomáš je totiž ukecaný komediant," říká Kopřivová.

A co puberta? "Sem tam dostává bláznivé nápady. Ale mohlo by to být horší."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze