Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Velšané i Kanaďané fandí v Ryder Cupu spolu Evropě a hlavně proti USA

Kraj (hrabství, chcete-li) Colina Montgomerieho. Ač Skot, podmanil si evropský kapitán i Wales. | foto: Josef Káninský

1 2010
Newport (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Teprve když ho titulky velšských novin praští do očí, může se návštěvník Ryder Cupu praštit do čela: sem se přece má jet fandit "našim", a ne golfu. Američané to pochopili už dávno - mít v držení prestižní týmovou trofej je otázkou národní cti.

Problém Evropy je mnohonárodnost. Spojeným státům stačí hvězdy a pruhy, domácí fanoušci mají v množství možných symbolů a zástav zmatek. Ne tak Britové. Je jim v zásadě jedno, že jejich tým nastupuje pod poněkud akademickou modrou unijní vlajkou. Tohle je jejich zápas a fandit se musí hlavně proti USA.

Ian Alexander je šéfem organizační sekce fanouškovské dopravy a jeden z mála Britů, jimž je vlastní improvizace. "Hodím vás tam," řekne skupině osob, toužících po akreditaci, bez níž není možné se do resortu Celtic Manor dostat.

Kolorit Ryder Cupu 2010 - fanynka Evropy.

Fanynka Evropy.

Pěším je přechod bezpečnostních linií zapovězen, dovoluje se jen v uzavřených autobusech, do nichž se vstupuje skrz detektory kovu a pod dohledem ochranky. Padesátník Alexander je ale hlavně Velšan, tím pádem tichý odbojář proti anglicky autoritativním způsobům. Klidně vezme do auta o jednoho člověka víc a odkudsi vytáhne volnou vstupenku pro strýčka.

Strýček je taky Velšan, ale volňáska mu vymodlil jeho kanadský synovec. A komu přijel fandit on? "Evropě! Jsem přece odtud," říká rodilý Vancouveran, neuvěřitelně hovorný Tom Parker, muž robustní postavy i způsobů.

Kolorit Ryder Cupu 2010 - královská velšská garda.

Kolorit Ryder Cupu 2010 - královská velšská garda.

"Ruce pryč, Corey," vyzývá velšský deník Metro kapitána amerického týmu Coreyho Pavina, jenž Ryder Cup do Evropy přivezl v roli šéfa obhájců trofeje. Ta ostatně není nijak nedotknutelná. Ti, kteří o ni mají hrát, si ji přehazují z ruky do ruky, kolem není vidět žádná speciální ochranka.

Středeční galavečer v Cardiffu a čtvrteční slavnostní ceremoniál přímo v Celtic Manor, nacházejícího se na dojezd jiného velšského města Newport, možná někoho i bavily. Tvářily se tak hlavně ženy, ať už hostitelky v čele s herečkou Catherine Zeta-Jonesovou, nebo partnerky hráčů, kapitánů a jeho asistentů.

Slavnostní předvečer Ryder Cupu 2010 - hlavní hvězda, herečka Catherine Zeta-Jonesová.

Slavnostní předvečer Ryder Cupu 2010 - hlavní hvězda, herečka Catherine Zeta-Jonesová.

Jejich róby svou podobností znemožňovaly poznat, která patří do kterého týmu. Zato řeči každá vedla vlastenecké až běda. Možná si víc než kdo jiný uvědomují, že nejde o krásu golfu, ale o vítězství. Gala negala.

Recepční Petra nechce prozradit své velšské příjmení, zato prokazuje slušné znalosti z historie Ryder Cupu. Dřív hráli proti Američanům jen Britové a Irové, ale poráženi přestali být, až když mezi sebe tu a tam pustili nějakého hráče z pevniny. Tady je jeden z kořenů ostrovního fanouškovství.

Slavnostní předvečer Ryder Cupu 2010 - partnerky hráčů doprovázejí prince Charlese.

Slavnostní předvečer Ryder Cupu 2010 - partnerky hráčů doprovázejí prince Charlese pod hradem v Cardiffu.

A Wales dokáže aplaudovat i kontinentálním typům v sestavě - Italům, Španělovi, Švédovi, dokonce i Němci. Teď jsou i oni "naši", totiž pardon, "jejich". Jen ten princ Charles se při návštěvě hřiště Twenty Ten bavil pouze s rodilými anglickými mluvčími. V manželkách a přítelkyních se pod cardiffským hradem asi tolik neorientoval.Najdete na iDNES.czmobilní verze