Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


„Španělská vesnice“ v MotoGP. Je to naše tradice, říká Bautista

španělský jezdec Álvaro Bautista při tréninku v Brně. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

6 2017
Je to označení, které se v tuzemsku používá pro neznámou nebo nepochopenou věc. Pojem „španělská vesnice“ ale v MotoGP nabývá nový rozměr. Když dáte dohromady všechny jezdce královské kubatury, kteří pocházejí ze země ležící na Pyrenejském poloostrově, vytvořili by vlastní vesničku.

Hned u 10 z 24 stabilních účastníků MotoGP totiž svítí španělská vlaječka. „Motocyklový sport je u nás tradice. Od počátku mistrovství světa byli vítězové a šampioni Španělé,“ podotýká Álvaro Bautista. „Od mládí je v nás vášeň, kterou si přenášíme do dospělosti,“ dodává 32letý Španěl, jehož stájovým kolegou v Pull&Bear Aspar Teamu je v letošní sezoně Čech Karel Abraham.

Španělskou hegemonii ilustruje nejen počet závodníků v MotoGP. Hned čtyři z osmnácti podniků se letos jedou na španělském území. Promotér šampionátu sídlí v Madridu, šéfem společnosti Dorna a mužem číslo jedna motocyklového světa je Španěl Carmelo Ezpeleta.

Nejen kvůli tomu v současné MotoGP hrají Španělé prim. Vpřed je pohání sponzoři, ale i jejich um a dřina. Ani v měsíční pauze, která předcházela brněnské Velké ceně, si Španělé neodpočinou od zvuku motorů – v kondici se udržují díky enduru, trialu nebo motokrosu. Podobný přístup odkoukal i Jakub Kornfeil. „Je potřeba pořád držet řídítka, jak to dělají španělští jezdci,“ pokývne český pilot ze třídy Moto3.

Marc Márquez během tréninku na Velkou cenu České republiky silničních motocyklů
Marc Márquez během tréninku na Velkou cenu České republiky silničních motocyklů

Oddanost svému sportu potvrzuje i Bautista, který se v úvodu sezony zasnoubil přímo na tiskové konferenci. „Kamarádi mi přes léto zorganizovali rozlučku, kterou jsem si moc užil. Ale nepřeháněl jsem to. Věděl jsem, že musím zůstat ve formě,“ povídá mistr světa ze stopětadvacítek z roku 2006, jemuž v průběžné klasifikaci MotoGP patří jedenáctá příčka.

„Náš potenciál je daleko větší, než naznačuje umístění,“ upozorňuje Abrahamův kolega. „Musíme se soustředit, abychom neopakovali stejné chyby a přibližovali se na kluky vepředu.“

Asi nepřekvapí, že „kluci vepředu“ jsou opět Španělé. Lídrem šampionátu je Marc Márquez, jenž vede o pět bodů před letošní kometou Maverickem Viňalesem. Na titul mohou pomýšlet i Italové Dovizioso s Rossim. A komu bude přát Bautista? „Fandím sobě,“ usměje se. „Letošní boj o titul bude velice zajímavý. Doufám, že se rozhodne až v posledním závodě sezony. Pro diváky by to bylo nejlepší.“

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze