Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jak vítězové Velké pardubické začali překousnutým jazykem

Devítiletý hnědák Charme Look s žokejem Janem Faltejskem v sedle triumfálně dobíhá do cíle Velké pardubické. | foto:  David Neff, MAFRA

10 2016
Když na posledním skoku Jan Faltejsek s Charme Lookem v nedělní Velké pardubické odolal náporu druhého Ange Guardiana, věděl, že si jede pro čtvrté vítězství ve slavném dostihu. „Kůň ukázal sílu. Už jsem cítil, že se před nás nikdo nedostane,“ povídal.

Možná se mu v tu chvíli vybavila vzpomínka z roku 2011, která je vlastně úsměvná. Právě tehdy se Faltejsek při rámcovém dostihu poprvé posadil na nadějného, tehdy čtyřletého hnědáka.

Bylo to v Pardubicích, pochopitelně. Ale jejich společná premiéra neskončila šťastně. V jedné z ostrých zatáček totiž Charme Look podklouzl, Faltejsek šel ze sedla a zlomil si pánev. A kůň? Ten si překousl jazyk.

Od té doby se míjeli. A měli se minout i při letošní Velké.

Fotogalerie

Charme Look totiž vyrostl v péči Barbory Málkové, která se o něj stará v Jílovém u Prahy. Jezdkyně se s devítiletým hnědákem pod vedením trenérky Martiny Růžičkové připravovala na to, že už letos spolu pojedou Velkou pardubickou, vždyť je to její životní kůň.

Loni společně vyhráli Cenu Vltavy, Charme Look pak z posledních devíti startů před letošní Velkou sedm vyhrál, jednou byl druhý.

Byl největším favoritem a Málková s Ružičkovou si plánovaly, jak přepíšou historii coby první vítězné duo – trenérka & jezdkyně.

Jenže koncem srpna přišel těžký pád Málkové, která si zlomila obratel. „V první chvíli jsem myslela, že to nic není, ale pak to bylo horší. Operovali mě tři hodiny, musela jsem přísahat, že na koně do Velké nepolezu,“ povídala jezdkyně. „A tak jsem brečela, brečela a brečela.“

Srpnovou kvalifikaci proto jel Charme Look s narychlo povolaným Lukášem Sloupem. A vyhrál ji stylem start–cíl.

Otázkou bylo, kdo Šarmíka, jak mu Málková přezdívá, pojede ve Velké.

V tu chvíli si jezdkyně vzpomněla na tři podobná vítězství Jana Faltejska s Orphee des Blins v letech 2012-2014. O žokeji pro Velkou bylo rozhodnuto. „Co víc si přát než mít na koně, který rád chodí ze špice, Honzu Faltejska? Dostanou šanci na reparát,“ usmála se při pět let staré vzpomínce Málková.

Faltejsek, který měl původně sedlat Universe of Gracie, neváhal. „Ani chvíli,“ přiznal žokej.

Devítiletý hnědák Charme Look s žokejem Janem Faltejskem v sedle triumfálně...

„A tak nejlepší kůň dostal nejlepšího jezdce,“ usmála se Růžičková. „Honza je skromný, ale má neuvěřitelné zkušenosti ze zahraničí. Při vší úctě k Pepčovi Bartošovi, Pepovi Váňovi, je to nejlepší žokej,“ chválila trenérka.
Tenhle tah v neděli skvěle zafungoval.

Od úvodních metrů se Faltejsek s Charme Lookem staral společně s Ter Millem o tempo závodu. „Ale vůbec mi tam nevadil, byl jsem rád, že jsem to nemusel celé tahat sám,“ prozradil třiatřicetiletý žokej v cíli.

V průběhu dostihu přišel o dva velké konkurenty – Nikase s Universe of Gracie – kteří zůstali na překážkách. Jedinou pernější chvilku tak zažil na předposledním skoku. „Ten se nám nepovedl, a když jsem za sebou slyšel kluky, jak ty své koně povzbuzují... Ale v takovou chvíli nesmíte zpanikařit,“ vysvětloval.

A tak nepanikařil, poslední skok s Charme Lookem zvládli skvěle a pak už upalovali do cíle, kde na ně druhý Ange Guardian s Janem Kratochvílem ztratili deset délek. Pak už Faltejsek jen pěl chválu:

„Vlastně jsem se jenom vezl.“

„Je to mašina, stejně jako Orphee des Blins.“

„Na rovince jsem věděl, že nás nikdo nedojede.“

„V příštích letech může vládnout.“

Žokej Jan Faltejsek na klisně Orphee des Blins míří do cíle 122. Velké

Takhle Jan Faltejsek slavil své první vítězství ve Velké pardubické na klisně Orphee des Blins v roce 2012.

Na tiskové konferenci pro vítěze mu trenérka Růžičková komplimenty vracela. „Odvedl úžasnou práci, je vidět, jak je vyježděný. Nedodržel přesně to, co jsem mu řekla, ale to by asi musel jít proti koni. Je úžasné, jak se dokáže přizpůsobit povaze koně a jak o něm absorbuje informace,“ rozvyprávěla se trenérka.

V tom jí Faltejsek skočil do řeči: „A pak si s tím stejně udělá, co chce,“ rozesmál žokej všechny přítomné.

„Ne, vážně je strašně fajn, když vidím, že mu něco říkám a on mě poslouchá a vnímá mě,“ dovysvětlovala trenérka vítězného koně.

Faltejsek se tak se čtyřmi výhrami ve Velké pardubické dotáhl na historické druhé místo, o které se dělí s Peterem Gehmem a Václavem Chaloupkou.

A Váňových osm triumfů? „Musím se tomu smát, toho nejde dohonit. Do šedesáti určitě jezdit nebudu,“ smál se šťastný žokej.Najdete na iDNES.czmobilní verze