Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Trezor doma málem nevyběhl, teď patří ve Velké mezi hlavní favority

TREZOR V ČELE. Jen na chvíli se dostal Trezor s žokejem Treadwellem do čela Velké pardubické. Po chvíli jej předběhla Orphee des Blins - a vedení udržela až do konce. | foto: Michal Klíma, MAFRA

12 2014
Původně neměl ve 124. ročníku Velké pardubické vůbec startovat, trenérka Hana Kabelková ho chtěla poslat běhat do Francie. Jenže desetiletý tmavý hnědák valach Trezor, vítěz II. kvalifikace, se v jednom z nejslavnějších překážkových dostihů v kontinentální Evropě přece jen objeví.

Kůň z vápennopodolské stáje Epicos tak bude společně se svou trenérkou patřit k sedmi účastníkům Velké, kteří mají úzkou vazbu na Pardubický kraj.

Kdo jsou ti zbývající „domácí“? Ryzák valach Al Jaz ze stáje Quartis-Zámecký Vrch, který je ustájený v Zámrsku, jeho trenér Jan Blecha a tři žokejové, kteří se v širším okolí Pardubic buď narodili, nebo zde v současnosti bydlí: Jan Faltejsek, Dušan Andrés a Jaroslav Myška.

Shodou okolností právě naposled zmíněné trio si loni rozdělilo ve Velké první tři ceny.

Zpět ke koním, na nichž bude v neděli krátce po půl páté odpoledne spočívat největší díl práce. Trezor, který si vydobyl pověst experta na kvalifikační dostihy (vyhrál jich už pět!), pojede svoji čtvrtou Velkou se čtvrtým žokejem. V roce 2011 ho kurzem vedl Bohuslav Mátl, po něm Brit Liam Treadwell a konečně loni Josef Bartoš. Letos ho pojede Ondřej Velek.

Cíl Trezor dosud viděl pouze jednou, s Treadwellem předloni skončili jako jedni z favoritů osmí. Loni to však bylo ještě mnohem horší. Jak se později ukázalo, valach závodil snad půl Velké se zlomeninou na bodcové kosti zadní nohy, na doskocích dělal chyby a na Havlově skoku shodil žokeje Bartoše.

Jeho nástupce Velek ho má konečně přiblížit dotovaným, nejlépe medailovým pozicím. Zatím to vypadá, že k sobě dvojice pasuje - červnový Memoriál mjr. Miloše Svobody, II. kvalifikaci, (byť poměrně těsně) vyhrála.

„Trezor je profesor, byl jsem jen pasažér. Jen jsem na něm seděl. On si to jede sám, zná to a ví, kdy má zatočit. A má velké srdce, na dráze by se rozdal,“ líčil tehdy spokojený Velek. Jenže podobně mluvil před rokem i Josef Bartoš... Přesto podle bookmakerů má Trezor (v dostihu číslo 8) slušnou šanci na vítězství - včera měl kurz 8:1, nejmenší po předchozích šampionech Orphee des Blins (1,7:1) a Tiumenovi (5:1).

Osmiletého Al Jaze (číslo 22) pak osedlá Jan Sovka, jeho poměrně tradiční žokej. V první květnové kvalifikaci spolu byli až devátí, koncem srpna doběhli pátí v Cross country Peruána.

Velkou běžel Al Jaz jenom jednou, loni. Ani on „nedošel“. Rozhodila ho už pátá překážka, Irská lavice, a náhradní jezdec Michal Köhl se z jeho hřbetu poroučel. Od svěřence trenéra Blechy tudíž nelze čekat zázraky. Jeho kurz tomu odpovídal: 35:1.

Žokejové Faltejsek, Andrés a Myška budou mít naproti tomu opět nejvyšší ambice. Ve Velké pojedou tytéž koně jako loni: Faltejsek Orphee des Blins, Andrés druhého Nikase a Myška třetího Klause.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze