Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Poslední šance nominovat se na Velkou. Na dráhu vyběhne i Orphee

VÍTĚZ. Žokej Jan Faltejsek neskrýval po vyhraném závodě emoce. | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

12 2014
Kvalifikační cyklus na 124. ročník Velké pardubické bude zakončen sobotním mítinkem. Koně a jezdci se během odpoledne představí v celkem deseti dostizích, z nichž ten hlavní začíná na závodišti v 16.30.

Mohla by být ustájena a nehnout ani kopytem. Jenže fenomenální dvanáctiletá hnědka Orphee des Blins se postaví na start závěrečné kvalifikace na říjnovou Velkou pardubickou i přesto, že má díky dvěma triumfům z předchozích let účast v nejtěžším překážkovém dostihu v Evropě předem jistou.

„Nechci dovolit jít s ní Velkou pardubickou po tak dlouhém období, kdy se nepodívala do dostihu. Navíc letos je od kvalifikace do Velké o týden víc času, a to se jí bude určitě pro její plány dobře hodit,“ obhajuje vyslání klisny do 5800 metrů dlouhého dostihu trenér Gregorz Witold Wroblewski.

Orphee v sedle s žokejem Janem Faltejskem bude nejstarším koněm ve startovním poli. Přesto se od ní čeká opět atak na prvenství.

„Orphee des Blins je u veřejnosti zapsaná jako neporazitelná vítězka. A spousta lidí, která jí zpovzdálí fandí, čeká od nás jenom vítězství. Nemůžeme jim říkat, že se teď jdeme jen proběhnout, že důležité to bude příště,“ říká Wrobleski a přidává podobnost s jinou sportovní hvězdou.

„To máte, jako když ve fotbale nastoupí Ronaldo. Jakmile je na hřišti, čekají se od něj góly. Diváci na něj chodí proto, aby je viděli, nechtějí čekat na žádné příště. My bychom taky mohli zkusit kvalifikaci dokončit třeba pátí, jít ji v klidu, jen jakoby pro práci. Ale to bychom asi zklamali spoustu lidí, kteří klisně věří, a to já bych si vůbec nepřál,“ dodává trenér Wrobleski.

Orphee nebude jediná „dáma“ mezi čtrnáctkou koní. Naděje na dobrý výsledek si dělá i devítiletá hnědka Zulejka, která opět pojede s žokejem Josefem Bartošem. Při minulé kvalifikaci se držela tato dvojice v popředí, ale kvůli zmatenému Tropic de Brionovi s žokejem Kevinem Guignonem shodila Zulejka Bartoše na velkém anglickém skoku.

„Je štěstí, že poběží Orphee, protože chodí zepředu, tudíž se tam Francouz nebude tak hnát a dostih bude tím pádem regulérnější. Když se bude držet Honzy Faltejska, tak nezabloudí a bude to v poklidu,“ věří Bartoš, který se i tak chce pohybovat v první polovině pole.

„Byl bych rád do pátého místa a pak se dobře nachystal na Velkou,“ plánuje Bartoš, jenž jezdí Zulejku teprve prvním rokem. „Kobyla je to šikovná. Sice malinká, ale jsem zvyklý ze Sixteen, která také nebyla velká, takže mi to nevadí. Důležité je, že je výborná skokanka,“ chválí Bartoš klisnu.

Sám úspěšný žokej bude mít při dostihu handicap. Při zmíněném pádu inkasoval nepříjemný úder do hlavy. „Mám prasklou spodní čelist na levé straně. Pomáhá mi speciální nasazovací dlaha, kterou nosím 24 hodin denně. Budu ji mít i nyní. Zvykl jsem si a je to v pohodě,“ ujišťuje Bartoš, jemuž by mohl vadit jen očekávaný déšť.

„Potřeboval bych pevnější dráhu. Bylo by lepší, kdyby až tolik nepršelo. Pokud by se předpověď nevyplnila, nezlobil bych se,“ dodává Bartoš.

Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze