Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Velká pardubická bude nejdůležitější součástí mezinárodního Crystal Cupu

Velká pardubická 2009 | foto: AP

14 2009
Diamantová liga nejlepších světových atletů v Pardubicích? Stejně jako tenisový Grand Slam, závod formulí jedna, golfová PGA Tour nebo Světový pohár v běžeckém lyžování jen bláhové představy. Ale mezinárodní seriál překážkových cross country dostihů? A dokonce s nejštědřeji dotovaným závodem? To už není jen myšlenka, která vznikla před více než deseti letech, ale realita.

Už v příštím roce odstartuje zbrusu nová soutěž, při jejíž dlouholetých přípravách hrál stěžejní roli Dostihový spolek Pardubice. A předposledním závodem celého seriálu bude i říjnová 120. Velká pardubická! To vše, včetně názvu Crystal Cup 2010 se "dopeklo" před několika dny v Paříži.

"Je to naše iniciativa. A jsem moc rád, že se po dlouholetém jednání povedlo soutěž realizovat a že se v příštím roce bude poprvé konat," pronesl předseda pardubického dostihového spolku Miroslav Petráň.

Start po letech příprav

Zakládajícími členy jsou závodiště ve Waregemu (Belgie), Pardubicích, Compiegne, Craonu, Fontainebleu, Lion d´Angers, Pau (vše Francie), Meranu (Itálie), Punchestownu (Irsko) a Cheltenhamu (Velká Británie). Prezidentem byl zvolen ředitel cheltenhamského závodiště Edward Gillespie a viceprezidentem Miroslav Petráň.

Úvahy o mezinárodním krosovém poháru se poprvé objevily v polovině devadesátých let minulého století. Reálnější obrysy ale začaly dostávat před pěti lety po jeho jednání s ředitelem závodiště v anglickém Cheltenhamu Gillespiem.

"V říjnu 2005 se konala první konference v londýnském sídle British Horseracing Board. Poté následovala další ve francouzském Lion d´Angers. Po mnoha dalších oficiálních i neformálních jednáních jsme se opět sešli letos v únoru v Pau, v červnu na závodišti Paris Auteil a nakonec jsme jednali v říjnu u nás před Velkou pardubickou a definitivně jsme se domluvili," popsal Petráň zrod seriálu.

Nejdůležitější dostih? Velká pardubická!

Do prvního ročníku se zapojí šest zemí, v programu je celkem deset dostihů a polovina z nich se poběží ve Francii. Únorový Grand Cross v Pau bude zahajovacím kláním, finále bude v britském Cheltenhamu.

Předposledním bodem programu bude Velká pardubická České pojišťovny, která je nejštědřeji dotovaným dostihem v soutěži. "Jsme nejdůležitější dostih v poháru. Odpovídá to naší pozici ve světě, kterou budujeme dvacet let," poznamenal Petráň.

V budoucnu by se soutěž měla rozšířit i do dalších zemí. "Počítá se s německým Bad Harzburgem a jedním ze tří švýcarských závodišť." V deseti závodech se na dotacích rozdělí celkem 735 tisíc euro.

A prémie čeká i na celkového vítěze. Hlavní cenou budou poháry z českého broušeného skla a také 10 tisíc eur. "Tato suma ještě nemusí být konečná. Může to být i víc, protože ve hře jsou ještě další sponzoři," uvedl šéf pardubckého závodiště.

Soutěž stájí a trenérů

V každém dostihu bude bodovat prvních šest koní v cíli. Zahraniční startující si připíší bonusové body, stejně jako účastníci finálového závodu v Cheltenhamu.

Hlavní kategorií, která se bude celkově vyhodnocovat, jsou stáje a trenéři. Povede se i klasifikace žokejů a nejúspěšnějších koní. "U nich to ale bude obtížné, protože většinou poběží jeden nebo dva dostihy a pouze někteří tři," dodal Petráň, podle kterého se možná objeví i pořadí národů.

Crystal Cup 2010


Mezinárodní seriál dostihů

únor Pau Francie 75 000
duben Fontainebleau Francie 50 000
duben Punchestown Irsko 30 000
duben Compiegne Francie 50 000
květen Lion D'Angers Francie 112 000
srpen Waregem Belgie 100 000
září Craon Francie 75 000
září Merano Itálie 40 000
říjen Pardubice ČR 178 000
prosinec
Cheltenham Anglie 25 000

Pozn.: čísla znamenají dotaci jednotlivých dostihů v eurech

Autoři:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze