Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Doping na Velké pardubické? Měl by se týkat i vítězného Nikase

Vítěz Velké pardubické Nikas s trenérem Stanislavem Popelkou. | foto: Miloslav Jančík, MF DNES

12 2015
Dopingový případ z Velké pardubické se týká také vítězného Nikase. Pokud potvrdí pozitivní testy kontrolní analýza, hrozí mu diskvalifikace. Případ bude řešit Pořádková komise Jockey Clubu.

Serveru isport.cz to potvrdil žokej Dušan Andrés, jehož kůň Čáriray měl během dostihového víkendu v Pardubicích rovněž pozitivní test po triumfu v Křišťálovém poháru. Trenérem obou koní je Stanislav Popelka.

„Mluvil jsem s panem Popelkou, jsou pozitivní,“ řekl Andrés. Nyní se čeká na výsledky analýzy vzorku B. „Dají se čekat obě dvě varianty. Empiricky bylo zjištěno, že vzorek B z poloviny případů podezření potvrdí, z poloviny vyvrátí,“ řekl Jiří Charvát, prezident dostihového Jockey Clubu. Podle Andrése příčinou pozitivního dopingového nálezu mohlo být kontaminované krmivo.

„Kdyby někdo dával vědomě koni doping, tak by to musel být idiot. Přece nepodám koni zakázanou látku, když vím, že po dostihu půjde na prohlídku,“ reagoval Popelka.

O postihu bude rozhodovat Pořádková komise Jockey Clubu. Její předseda Otakar Nový řekl, že zatím o případu nic neví. „Je to v rovině spekulací a musíme počkat na vyjádření zodpovědných. Komise se k tomu dostane až ve chvíli, kdy bude na stole potvrzený doping a Jockey Club podá podnět k řešení,“ řekl Nový.

Majitelem Nikase je Petr Kupka, který vlastní stáj Castor a podle Andrése nechává testovat vzorky B. Vzhledem k tomu, že v Česku antidopingová laboratoř pro dostihy není, jsou pravděpodobně zkoumány v Kolíně nad Rýnem. Nikasovo vítězství ve slavném dostihu vyneslo jeho majiteli prémii dva miliony korun.

ZA KORUNOVACÍ. Nikas s žokejem Markem Stromským míří za prvenstvím ve Velké...
RADOST VÍTĚZE. Ve 125. ročníku Velké pardubické zvítězil Nikas s žokejem Markem...

Andrés s Nikasem vybojoval ve Velké pardubické před dvěma lety druhé místo. Letos se v sedle desetiletého hnědáka radoval z premiérového vítězství ve slavném dostihu žokej Marek Stromský. Hrozící diskvalifikace by mu mohla připravit další hořké zklamání, která při Velké pardubické v minulosti zažil - s běloušem Amant Grisem projel v roce 2008 cílem první, ale byl diskvalifikován za nedodržení trasy, o dva roky později doběhli těsně druzí.

Ve 125. Velké pardubické skončil za Nikasem na druhém místě Ribelino s Pavlem Kašným a třetí byl favorizovaný Zarif s Josefem Bartošem. Čáriray vyhrál hlavní dostih předchozího dne před Adiutantem s Jaroslavem Myškou.

O dvou pozitivních testech při pardubickém víkendu informoval ve středu internetový server Turf Magazín. Jockey Club se jako nejvyšší autorita turfu v České republice k případu odmítl vyjádřit, až v pátek má zveřejnit prohlášení. Popelka, který Nikase připravuje ve stáji Srdéčko ve Hvozdu na Olomoucku, ve středu ČTK řekl, že se nesmí vyjadřovat.

Autoři: ,


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze