Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Legendární Váňa má svůj dostih, s návštěvou prezidenta se nepočítá

Josef Váňa v cíli Velké pardubické, tentokrát byl jeho Tiumen šestnáctý. | foto:  Dan Materna, MAFRA

22 2015
Už má na pardubickém závodišti sochu v životní velikosti, nyní se mu dostane další pocty. Novinkou v dostihovém kalendáři bude v neděli, v závěrečný den dostihové sezony ve Velké Chuchli, první ročník Velké národní steeplechase o Pohár Josefa Váni, slavného žokeje a trenéra. "Kdyby se to povedlo a vznikla nová tradice, bylo by to prima," reagovala 63letá ikona českého turfu.

Steeplechase, překážkový dostih bez oranice, se do Velké Chuchle vrací po osmi letech právě prostřednictvím Váňova poháru.

„Naplňují se tím naše sny, chceme založit novou tradici a budeme rádi, když se jednou bude pořádat třeba padesátý nebo stý ročník. Budeme spokojeni, když bude spokojený pan Váňa,“ uvedl Martin Zoubek, předseda Dostihového klubu Josefa Váni, který milionem korun dotovaný dostih pořádá.

„Jako každý trenér si i já přeju vítězství svých svěřenců,“ prohlásil Josef Váňa, který bude mít ve startovním poli dva koně - vítěze z Merana Fafintadenienta v sedle s Josefem Váňou mladším a Mazhilise s Janem Kratochvílem, který už se zotavil po srpnové zlomenině nohy.

„Fafintadenient už předvedl, že je dobrý kůň. Když ale bude měkká půda, tak pro něj nebude lehké odtáhnout 4 500 metrů dlouhý dostih,“ přemítal Váňa a označil za velkou neznámou zahraniční koně. „Třeba švédský kůň Moss Cloud je vítěz Švédské národní, ta se ale skáče přes proutěné překážky, zatímco náš dostih přes umělé. Ale dobrý může být i německý koník. Papírově vypadají, že jsou lepší, ale na dráze to platit nemusí.“

„Naše překážky jsou podobné těm anglickým z Liverpoolu a koně je musí skákat poctivě. Inteligentní kůň po prvním ze třinácti skoků zjistí, že musí jít nahoru, a zvládne to,“ doplnil Váňa před dostihem, v němž se v sedle představí i čerstvý vítěz Velké pardubické Marek Stromský, trojnásobný vítěz Velké Jan Faltejsek nebo švédský žokej Henrik Engblom.

Cena prezidenta bez prezidenta

Dostihu, který nese oficiální název Pohár Josefa Váni AGROFERT 2015, bude předcházet již 95. ročník Ceny prezidenta republiky, rovinového dostihu s největší tradicí v republice. Ten se pojede s maximálním počtem čtrnácti koní, na startu bude obhájce prvenství Aztek a mezi jeho soupeři budou například předloňský vítěz St. Leger Always on Sunday nebo Amga River, premiantka letošní Oaks.

Prezident Miloš Zeman ovšem hlavnímu rovinovému dostihu dne nejspíš nepožehná. „V prvním období jsme ho požádali o záštitu. Odepsal nám, že se nejedná o akci s dostatečnou tradicí a významem. Na rozdíl od koncertu Alexandrovců, bych si dolil zašpičkovat,“ uvedl Petr Drahoš, ředitel chuchelského závodiště.

Cena prezidenta se jezdí od roku 1920, kdy vznikla na počest T. G. Masaryka, jenž předával ceny vítězům. „V historii to zase pro prezidenty nebýval takový problém, přijít se podívat na svoji cenu. Ta má největší tradici v republice, někteří prezidenti na to přišli. Ale nechci to komentovat,“ kroutil hlavou Váňa.

Legendy, na koně!

Váňa, osminásobný vítěz Velké pardubické, se přesto divákům představí i v roli žokeje. Spolu s další legendou, čtyřnásobným šampionem Velké Václavem Chaloupkou, si to rozdají v exhibici nazvané Dostih legend na 250 metrů.

„Ještě nevíme, jak na to hupneme, jestli se sedlem nebo bez sedla, teď dolaďujeme detaily,“ přiblížil Váňa. „Problém je, že Vašek nemůže sehnat bílé rajtky jeho velikosti. Což já budu mít asi problém v současné době taky, takže si budu muset dozadu našít nějaký klínek,“ smál se.

„Oproti loňské Velké pardubické jsem přibral asi čtyři kila. Rajtky, které mám na dostihy, teď zapínám s problémy. Musím hodně stáhnout břicho a kdybych se nafoukl, tak by to asi nevydržely,“ dodal.

Program začíná v neděli v poledne a rovinová Cena prezidenta republiky se pojede ve 14.55, dostih o Pohár Josefa Váni je na programu v 15.30. Exhibice Dostih legend by se měl jet ve 14.10.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze