Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Plaveckou Velkou cenu města Pardubic rámovaly výkony hvězd

Český plavec Martin Verner | foto: Michal Klíma, MAFRA

19 2014
Pardubické Aquacentrum má za sebou další ročník tradičních plaveckých soutěží, Vekou cenu města. V padesátimetrovém bazénu se dařilo jak osvědčeným českým esům, tak i domácím závodníkům, kteří vybojovali slušný počet medailí.

Český rekord sice letos nepadl, ale dosavadní top výkony Velké ceny města Pardubic plavci o víkendu vylepšovali o sto šest. Nebylo divu - bazén se hemžil olympioniky i účastníky mistrovství světa a plavalo se i o limity pro blížící se šampionáty.

Nejhodnotnější výkony z pohledu bodů do českého poháru si připsali Petr Bartůněk z TJ Chemička Ústí nad Labem a Simona Baumrtová z TJ Slávia Chomutov. Stali se tak vítězi ceny. Kromě dobrého pocitu z vlastního výkonu je mohla hřát ještě osmitisícová prémie za tento počin.

"Jsem trošku překvapená z toho, jak jsem plavala rychle, tohle je jen půl vteřiny za osobákem. V téhle fázi sezony je to na mě hodně slušný čas. Jsem moc ráda, že se to takhle povedlo," komentovala Baumrtová, zřejmě největší česká plavecká hvězda současnosti, výkon 1:00,37 minuty na 100 metrů znak. Vedle toho vyhrála i 200 metrů polohově a na 50 metrů motýlek byla druhá.

Další reprezentantka Barbora Závadová (KPS Ostrava) proměnila své tři individuální starty ve tři zlaté medaile. Vyhrála na 200 metrů volný způsob, 50 metrů znak i 200 metrů motýlek. "Nečekala jsem žádné výjimečné časy, takový ten průměr, který jsem v průběhu roku schopna plavat. Jsem spokojená, ale doufám, že to letos bude ještě lepší," přála si závodnice.

Jihlavský sprinter Tomáš Plevko přišel zásahem Jana Šefla o jeden rekord ceny, ale dojem si (částečně) spravil prvním místem na 50 metrů volný způsob. "Jsem z toho trochu zklamaný, chtěl jsem plavat rychleji. Nedá se nic dělat, zítra je taky den," prohlásil v sobotu. V neděli pak skončil druhý na kraulařské stovce za veteránem Martinem Vernerem z brněnské Komety.

Martina Moravčíková z Bohemians Praha se s ohledem na nadcházející soustředění šetřila, nastoupila jen ke dvěma závodům. "Můj plán byl vystupňovat druhou stovku, takže mohlo klamat, když jsem tu první začala pomaleji," svěřila se poté, co překonala rekord ceny na prsařské dvoustovce. Totéž se jí povedlo i na 400 metrů polohově.

Uspěli i domácí plavci. Lenka Štěrbová byla druhá na 1 500 metrů volný způsob, její sestra Michaela třetí na 200 metrů motýlek, David Jehlička bral stříbro na 100 i 200 metrů prsa a Jana Klusáčková-Myšková byla třetí na 50 volný způsob. Společně s Jehličkou se radovali ještě z bronzu v krátké kraulařské štafetě.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze