Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kyslík, rychlá dráha a atmosféra. To je předpoklad úspěchu

Velké cena města Chebu - běh na šedesát metrů. Zleva: Mitchel Sheldon (Jamajka 6.65), Kim Collins (Svatý Kryštof a Nevis 6.48), Miroslav Sabadin (SKP Union Cheb - klub atletiky 7.09 ). | foto: Martin Stolař, MAFRA

31 2014
Velká cena Chebu Největší atletický mítink v kraji opět zářil, nejen zlatou dráhou. Tři tisícovky diváků viděly skvělé výkony okořeněné třemi rekordy mítinku, dvěma nejlepšími slovenskými a čtyřmi nejlepšími časy letos v Česku.

Zlatá tartanová osmiproudá dráha v Poohří, světový unikát, skrápěná deštěm tři hodiny před Velkou cenou nevěstila nic dobrého. „Když začalo kolem třičtvrtě na čtyři pršet, tak jsem se hroutil,“ přiznává manažer mítinku Jacek Přibáň. Nakonec mu napršelo štěstí.

Čtyřiatřicátý ročník Velké ceny Chebu nabídl úchvatnou atletickou podívanou okořeněnou třemi rekordy mítinku – Kim Collins na 60 m sprintoval za 6.48 a 150 m za 15.28, Slovenka Lenka Kršáková 60 m za 7.43, dva nejlepší slovenské výkony všech dob - Kršáková 60 m a ještě na 150 m za 17.71, plus čtyři nejlepší časy v republice – Zuzana Hejnová 300 m překážek za 39.98, Barbora Krňoulová 150 m za 18.93, Patrik Šorm 300 m za 33.25 a Michal Brož 300 m překážek za 36.48.

Collins běžel rychlou šedesátku. „Letos v hale je nejlepší čas 6.47 a tady běžel 6.48 pod širým nebem, světový rekord je 6.40.“ Slovenka Lenka Kršáková podala díky času 7.43 nejlepší výkon za svou republiky. Přibáň sní o ještě větších jménech, zavedl na to téma řeč s Jamajčanem Sheldonem Mitchellem, marně stíhajícím Collinse, na šedesátce za ním zaostal o výrazných sedmnáct setin, v restauraci po závodě. „Říkal jsem mu, až přijede na Jamajku, ať řekne Boltovi, že v Chebu zažil něco výjimečného a ať se také přijede podívat. Mám sny, za nějakých pět šest let jméno Bolt pořád ještě bude a proč by nemohl přijet.“ Hvězdou je zatím Collins, a to nejen na dráze. Startoval běhy dětí a lidé se bavili. „Česky sice neumí, ale povely ke startu jsme jej naučili. Ovšem tón, jakým to podá, umí jen on,“ vysvětluje Přibáň.

Tři dny před republikovým šampionátem v Ostravě se do Chebu sjely i české hvězdy. Tou nejzářivější byla překážkářka Zuzana Hejnová. Absolvovala po Diamantové lize v Monaku teprve druhý letošní start. Mistryně světa na čtyřstovce z loňské Moskvy se stále zotavuje po lednovém zranění nártu a paty.

„Nebylo to o moc lepší než v Monaku. Cítila jsem se dobře, ale tři měsíce manka asi nejdou jen tak vymazat a nedostanu se na časy, na které jsem pomýšlela, jsem vůbec ráda, že můžu běhat,“ svěřila se České televizi atletka. V Chebu běžela třístovku překážek za 39.98 sekundy.

„Pocity jsou smíšené, myslím na lepší časy, ale na druhou stranu jsem ráda, že vůbec můžu závodit.“ Na dráze to stále není ono. „Ovlivňuje mě to hlavně v tréninku. Nemohu jej absolvovat tak, jak bych potřebovala,“ dodala Hejnová. Po víkendovém mistrovství republiky v Ostravě se teprve rozhodne, zda pojede za čtrnáct dní do Curychu na evropský šampionát. „Já si myslím, že nepojede,“ přidává tip Jacek Přibáň.Najdete na iDNES.czmobilní verze