Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zlatá dráha v Poohří po roce opět hostí hvězdy

Před rokem diváky v Chebu nadchl, letos by měl Kim Collins dorazit znovu. | foto: Martin Stolař, MAFRA

29 2014
Největší atletický mítink v kraji opět po roce oživí zlatem svítící atletickou dráhu v Chebu. Budou se po ní prohánět mistři světa a další skvělí atleti během tříhodinového programu.

Světový unikát – zlatě zbarvená tartanová dráha na stadionu bude hostit čtyřiatřicátý ročník Velké ceny Chebu a slibuje velké atletické hvězdy. Tou největší bude Kim Collins, sprinter pocházející z ostrovního státu Svatý Kryštof a Nevis. Mistr světa na 100 metrů z roku 2003 z Paříže v Chebu už pět dní trénuje.

Startovat bude ve sprintech na 60 a 150 metrů. „Od loňska drží na těchto tratích rekord mítinku a dosažené časy jsou nejlepšími výkony vytvořenými na českém území všech dob. Ještě nikdy nikdo v Čechách tak rychle nebežel,“ říká manažer chebské Velké ceny Jacek Přibáň. Loňské výkony jsou 6.59 na šedesátce a 15.35 na 150 metrů.

Jeho soupeřem bude Jamajčan Sheldon Mitchell. „Ve čtvrtek vyhrál ve Finsku stovku za 10.19,“ vyzdvihuje Přibáň. Na startu dále budou mistr Slovenska na 100 metrů Adam Zavacký. „Trénuje tady už týden na soustředění společně s mistryní Slovenska Lenkou Kršákovou. Má splněný limit na ME do Curychu. O ten se pokusí i Zavacký. Pochopitelně ne v Chebu, kde poběží 60 m, ale v sobotu na závodech v Bratislavě. Loni dosáhl času 10.21.

Stejně jako loni bude na startu i nejlepší atletka Evropy a mistryně světa z Moskvy na 400 metrů překážek Zuzana Hejnová. Na trati o sto metrů kratší zaběhla loni v Chebu nejlepší čas na světě 38.16 sekundy. Bohužel zranění nedovoluje startovat v Chebu halovému mistru světa na 400 metrů Pavlu Maslákovi a nebude ani v hledišti, neboť je momentálně na dovolené.

Loni nový atletický stánek pokřtila právě Velká cena, pod hrad se vrátila po dlouhých osmnácti letech. Tradiční mítink se musel kvůli zastaralé škvárové dráze a postupnému zchátrání původního stadionu konat od roku 1995 v nedalekých německých městech Mitterteich a Wiesau.

Dnes bude podruhé zatížena nová zlatá dráha pouze běhy. „Stadion postavila Evropská unie pro turistické využití levého břehu Ohře, tudíž se tam nemohou konat technické disciplíny,“ vysvětluje manažer.

Termín je poněkud nešťastný, o víkendu se koná mistrovství republiky v Ostravě. Pokud ale pořadatel chce hvězdy typu Collinse, musí se dívat, kdy nejsou Diamantové ligy. „Musel jsem přistoupit na takový termín a jsem rád, že Hejnová přijede, a Maslák by tu byl také, kdyby nebyl zraněný,“ říká Jacek Přibáň. Snažil se ještě získat třeba Jakuba Holušu společně s Lenkou Masnou, ti jsou nyní na soustředění v italském Meranu a nechtějí se vrátit o dva dny dříve.

***

»Kim Collins už v Chebu pět dní trénuje. Startovat bude ve sprintech na 60 a 150 metrů.

»Stejně jako loni bude na startu i nejlepší atletka Evropy a mistryně světa z Moskvy na 400 metrů překážek Zuzana Hejnová.

FAKTA Hvězdy Velké ceny Chebu Kim Collins, Sv. Kryštof a Nevis * V roce 2003 získal stříbro na halovém MS v Birminghamu (60 m) a v Paříži se stal mistrem světa v závodě na 100 metrů. * O dva roky později na MS v Helsinkách bral bronz. Sportovní kariéru ukončil po letní sezoně v roce 2009. * O rok později se však znovu vrátil a na světovém šampionátu v jihokorejském Tegu v roce 2011 vybojoval dvě bronzové medaile (100 m, 4×100 m).

Zuzana Hejnová, Česko * Na trati 400 m překážek je bronzovou medailistkou z LOH 2012 v Londýně a mistryní světa z MS 2013 v Moskvě. * Český rekord na trati 400 m překážek překonala poprvé v roce 2005. Od té doby ubrala z rekordního času přes tři sekundy a přiblížila jej na méně než půl sekundy k platnému světovému rekordu Rusky Julije Pečonkinové. Současná hodnota rekordu činí 52,83 sekundy, což je vítězný čas z moskevského finále světového šampionátu.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - karlovarský krajNajdete na iDNES.czmobilní verze