Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Věděl jsem, že na vodě mám šanci, radoval se Kornfeil

Sedmnáctiletý český motocyklista Jakub Kornfeil zajel v Brně svůj životní závod a obsadil v kategorii do 125 ccm páté místo. | foto: ČTK

15 2010
Největší přání se mu splnilo před závodem - začalo pršet. "Věděl jsem, že na mokru to půjde do desítky. Voda maže výkonnostní rozdíly mezi motorkami," říká pátý jezdec brněnského závodu třídy do 125 ccm Jakub Kornfeil.

Nakonec moc nechybělo, abyste stál na stupních vítězů. To bylo příjemné překvapení, že?
Je to tak. Byl to strašně zajímavý a těžký závod. Když jsem jezdil na šestém místě, říkal jsem si, že radsi pojedu za Folgrem, než abych se s ním nějak tlačil o páté místo. Chtěl jsem dojet na šestém místě, abych měl body. Nepouštěl jsem se do žádných větších akcí, v posledním kole jsem mu to tam zkusil dát, povedlo se, ale byl jsem delší na brzdy a on mi to vrátil zpátky. I tak jsem šťastný za páté místo.

Co byste říkal pátému místu před závodem?
Ťukal bych si na hlavu, protože jsem myslel, že se pojede na suchu a na tom bych tolik šancí neměl, protože moje motorka není tak rychlá, jako mají kluci na špici. Na vodě byla větší šance a povedlo se.

Když jste ráno viděl, že by trať mohla být mokrá, dodalo vám to?
Samozřejmě, protože jsem věděl, že když bude mokro, půjde do desítky dojet. Na startu jsem si říkal, když nám dali mokré gumy a začalo poprchávat, že by to mohlo dopadnout.

Co bylo nejtěžší v závodě?
Nejtěžší jsou první dvě tři kola, protože startovní pole je sjeté a je to strašně velký souboj už v první zatáčce. Do zadního kola mi tam napálil Schrotter, pak se mi dokonce přišel omluvit. Pak přede mnou spadl v zatáčce Danny Webb, měl jsem co dělat, abych to ustál. Ztratil jsem tím asi čtyři nebo pět pozic a pak jsem to musel dohánět.

Loni jste tu vyhrál Rookies Cup, závod nadějí, letos páté místo. Přitom jste tuhle trať neměl dřív rád...
Nikdy se mi tu předtím nedařilo, ale poslední dva roky se podařily, takže se mi tu začíná líbit a budu se těšit na příští sezonu.

Vyšlo vám v závodě úplně všechno?
Přesně tak a pozice tomu odpovídá.

Jak moc pomůže tenhle výsledek do dalších závodů?
Obrovsky, protože teď pojedu mnohem víc v klidu. Už jsem dokázal, že na to mám. Ta pohoda by měla být vidět na výsledcích už příští závod v Indianapolisu.

Vnímal jste diváckou podporu?
Jasně, jak v zaváděcím, tak závěrečném kole jsem se díval na tribuny, jak fanoušci vstávají a jak mi tleskají. To bylo hodně příjemné. Na céčku byl taťka a fotografové, na áčku má Abaja fanklub, ti zase škrtli dýmovnici.

Co říkáte na to, že jste tento víkend nejlepší český závodník?
Je to příjemné, ale škoda Káji. Když v kvalifikaci dvakrát spadl, tak mi ho bylo líto. Bohužel nemohl nastoupit do závodu, protože měl zdravotní problémy.

Byl to zatím váš životní závod?
To ani ne. Loni, když jsem vyhrál Rookies Cup, tak to bylo perfektní. To jsem byl ještě víc šťastný, měl jsem titul. Ale i teď jsem moc spokojený.

Jak těší pochvala od Karla Abrahama, který vám za závod vysekl poklonu?
Kája mi přišel i gratulovat., potěšilo mě to. Říkal jsem si, co tam dělá, že není oblečený v kombinéze, protože za deset minut startovala Moto2 a pak jsem se dozvěděl, že nejede.

Probojoval jste se ze 12. na 5. místo. Počítal jste si skalpy během závodu?
Ne, to jsem opravdu nestíhal. Byl jsem rád, že se držím na kolech. Na mokru se jede těžko a jak to začalo osychat, tak se gumy strašně rychle sjíždí. Viděl jsem to samozřejmě na tabuli při každém průjezdu cílovou rovinkou.

Co jste si říkal, když jste dotáhl dalšího závodníka?
Že když jsem osmý, budu sedmý. A tak dál. A kdybych pokračoval v takovém tempu, že bych to mohl dotáhnout až na bednu. Ale posledních šest sedm kol byla trať úplně suchá, a už to nešlo.

O kolik procent musíte ubrat, když máte na suchu mokré gumy?
Až o čtyřicet padesát procent.Najdete na iDNES.czmobilní verze